Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ଶସ୍ତା ହେଲା ଡାଲି

4/11/2020 at 11:44 AM

ମୁମ୍ବାଇ ୦୪/୧୦ : ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି। ପନିପରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡାଲି ଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଜନତାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଆଶ୍ବସ୍ତି ମିଳିଛି। ହରଡ ଡାଲି ଦାମ ୧୫ ରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ମଶୁରି ଓ ଚଣା ଡାଲି ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଲି ଦାମ୍ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥିର ଥିବାବେଳେ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନଭେମ୍ବର ୧୫ ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ହରଡ ଡାଲି ଆମଦାନୀ ଅବଧି ବଢାଇବା ଘୋଷଣା ପରେ ହରଡ ଡାଲିର ଏକ୍ସ-ମିଲ ଦାମ୍ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୨୦ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସରକାର ସାର୍ବଜନିକ ବିତରଣ ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ଡାଲି ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଗତ ମାସରେ ସରକାର ହରଡ ଡାଲି ଆମଦାନୀ ଅବଧି ଓ ମସୁର ଡାଲି ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ହରଡ ଡାଲି ମିଲରେ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୨୦ ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧୫୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିକଟରେ ମୋଜାମ୍ବିକ ସହ ପୁଣି ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହରଡ ଡାଲି ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୁଝାମଣା ନବନିକ୍ରୁତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଡାଲି ଆମଦାନୀ କରିପାରିବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଡାଲି ପ୍ରଫେସର ନିତିନ କଲାନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ବଜାର ଭାବନା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା ଯାହାଫଳରେ ବଜାରରେ ଡାଲି ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଦାମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ହରଡ ଡାଲି ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ମୋଜାମ୍ବିକରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଛଡା ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ୩.୨୫ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ପହଞ୍ଚିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଚଣା ଡାଲି ଦାମ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ଚାହିଦା ଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ବିସ୍ତାର କାରଣରୁ ଚଣା ଡାଲି ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଚଳିତ ମାସରେ ସରକାର ମଶୁରି ଡାଲି ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କମ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏଁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts