Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

କଟକ ସହରରେ ପୂଜା ମାହୋଲ ସରଗରମ : ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ କିଭଳି ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାଣନ୍ତୁ…

28/09/2019 at 4:48 PM

କଟକ ୨୮।୯: କଟକ ସହରରେ ଏବେ ସରଗରମ ପୂଜା ମାହୋଲ । ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଜୋର ଧରିଲାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତି । ଦଶହରା ପୂଜାର ପାରମ୍ପରିକତା ଓ ତାରକସୀ କାମର ନିଖୁଣତା କିଭଳି ଦଶହରାରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ଇଛା ରଖୁଥିବା ଲୋକେ ନିଶ୍ଚିତ କଟକ ଦଶହରା ଦେଖିବାକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି ପୂଜା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ କିଭଳି ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

କଟକ ସହରର ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଦେଖିଲେ ବେଶ୍ ଅନୁଭବ କରିହେଉଛି ଦଶହରାର ମାହୋଲକୁ । ପୂଜା କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ମଣ୍ଡପ ସଜାଡିବାରେ ରାତି ଦିନ ଲଗାଇ ଦେଲେଣି । ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ପୂଜା କମିଟି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ହର ପାର୍ବତୀ ପୂଜା ପାଉଥିଲେ । ୧୯୯୫ ମସିହାରୁ ଏଠାରେ ବଙ୍ଗୀୟ ରିତିନୀତିରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ହେଉଛି । ଏହି ମଣ୍ଡପକୁ ଆସୁଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ କଟକ ତାରକସୀ କାମର ନିଖୁଣ କାମ ଏହାର ମେଢରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ । ଏହାସହ ନିଖୁଣ ସୁନା କାମ ମଧ୍ୟ ହରିପୁର ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଦର୍ଶକ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହରିପୁର ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ପୂଜା କମିଟିର କୁମାରୀ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ଥାଏ ।

ସେହିପରି ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର୍ ଧରିଲାଣି । ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଖଡି ଚଢା ସରିଲାଣି । ପୂଜା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଓ କାରିଗରମାନେ ମେଢ ସଜାଡିବା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେଣି । ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କର ସ୍ଥାୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଷୋଡଶ ଉପଚାର ବିଧିରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ବିଧି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ପାଆନ୍ତି । ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏହି ମଣ୍ଡପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତୋରଣ ଓ ୧୦ଟି ଲାଇଟ୍ ଗେଟ୍ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ରହିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମା’ଙ୍କର ଚାନ୍ଦି ମେଢ ଓ ସୁନା ମୁକୁଟ ସହ ପାରମ୍ପରିକ ବଙ୍ଗୀୟ ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନେ ଆସିଥାଆନ୍ତି ।

ଉଭୟ ହରିପୁର-ଦୋଳମୁଣ୍ଡାଇ ଓ ଖାନନଗର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ କଟକର କାରିଗରମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଥାଆନ୍ତି । ଏହାସହ ମେଢର ଚାନ୍ଦି କାମ ମଧ୍ୟ କଟକର କାରିଗରମାନେ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts