Monday, May 27, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆସନ୍ତାକାଲି ନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦଶୀ : ଜାଣନ୍ତୁ ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ପୂଜା ବିଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୬/5 : ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀ ତିଥି ରେ ନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସାରେ, ଏହି ତିଥିରେ ଭକ୍ତ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କ ରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ହିରଣ୍ୟକଶ୍ୟପଙ୍କୁ ବଧ କରିବା ପାଇଁ ନୃସିଂହ ଅବତାର ନେଇଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ୧୭ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ଆସନ୍ତାକାଲି ନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପଡୁଛି ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଗୋଧୂଳି ବେଳାରେ ନୃସିଂହ ଅବତାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଭଗବାନ ନୃସିଂହ, ଶ୍ରୀହରି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉଗ୍ର ରୂପ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅବତାର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ଉପାସନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁ ପ୍ରକାର ସଙ୍କଟ ଓ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ଏଥିସହ ଶତ୍ରୁ ଓ ବିରୋଧି ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ପୂଜା ବିଧି :

ଭୋର ସମୟରେ ବିଛଣା ତ୍ୟାଗ କରି ଘର ସଫାସଫି କରିବେ । ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ରାଶି, ମାଟି ଓ ଅଁଳା ଶରୀରରେ ଲଗାଇ ଶୁଦ୍ଦ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ । ସଫା ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବେ । ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ପ୍ରତିମା ସମ୍ମୁଖରେ ଦୀପ ଲଗାଇବେ । ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କୁ ଲାଲ ଫୁଲ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରୀରେ ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବେ । ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରୀରେ ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉତ୍ତମ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଏ ।

ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଚତୁର୍ମୁଖ ଘିଅ ଦୀପ ଲଗାଇବେ । ଗୋଟିଏ ଲାଲ ରେଶମ ସୂତା ମଧ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବେ । ଏହାପରେ ଓଁ ନୃ ନୃସିଂହାୟ ଶତ୍ରୁ ଭୂଜ ବଳ ବିଦିର୍ଣାୟ ସ୍ୱାହା ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବେ । ଶେଷରେ ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିଥିବା ଲାଲ ରେଶମ ସୂତା ଡାହାଣ ହାତରେ ବାନ୍ଧିବେ । ଏହିଦିନ ଜଳ ଆହାର କିମ୍ବା ଫଳ ଆହାର କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ । ଭଗବାନ ନୃସିଂହଙ୍କ ଉପାସନା ପର ଦିନ ଗରୀବଙ୍କୁ ଅନ୍ନ ବସ୍ତ୍ର ଦାନ କରି ବ୍ରତ ସମାପନ କରିବେ ।

116 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର