Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୪୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୨୦୩ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍ କେଲେଙ୍ଗାପାଲିର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସାଲିଆ ସାହିରୁ ୫ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୬ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବହ୍ମପୁର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ତାଳଚେରରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଆନ୍ଦୋଳନ, ସମସ୍ତ ଖଣିରୁ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ସହ ପରିବହନ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୩ ବର୍ଷରେ ପୂରା ହେବ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ
  • ||

ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା: ଜିଲ୍ଲାପାଳ, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ଓ ଆଇନ ସଚିବଙ୍କୁ ସମନ

11/09/2020 at 3:23 PM

ଭଦ୍ରକ ୧୧।୦୯:  ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵ କାରୋନା ମହାମାରୀରେ କବଳିତ ହୋଇଛି । ଭାରତ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଲକ ଡାଉନ , ସର୍ଟ ଡାଉନ , ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ , ଅନଲକ ଭଳି ସମସ୍ତ କଟକଣା ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ମହାମାରୀ କମିବାରେ ନାଁ ଗନ୍ଧ ଧରୁନି । କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ।  ବହୁ ଲୋକ ନିଜର ଜୀବନ ଜୀବିକା ହରାଇଛନ୍ତି । ଏମିତି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ସଜାଡିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାର ଆଇନଜୀବୀ । ମାନ୍ୟବର କନିଷ୍ଠ ଦେୱାନୀ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ , କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ସଚିବ ଓ ଆଇନସଚିବଙ୍କୁ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ସମନ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

କାରଣ ଏବେ କାରୋନା ସମୟରେ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦାବି ହେଉଛି। ଭଦ୍ରକ କୋର୍ଟର ଆଇନଜୀବୀ ଧନେଶ୍ଵର ମଲ୍ଲିକ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ , କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ସଚିବ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ସଚିବଙ୍କୁ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ମାମଲାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ତିନି ପକ୍ଷଙ୍କୁ ସମନ ପଠାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଧନେଶ୍ଵର । ମାମଲାରେ ଆଇନଜୀବୀ, କନିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦାବି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟକ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ ଓ ବିନା ସୁଧରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଋଣ ଦିଆଯାଉ। କାରଣ ଭଦ୍ରକ କୋର୍ଟ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭ ତାରିଖରୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି । କେବଳ ଜରୁରୀକାଳିନ ଭିତ୍ତିରେ ବେଲ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ହେଉଛି । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ଅନଟନରେ ବହୁ ଆଇନଜୀବୀ ଦିନ କାଟୁଥିବାରୁ ଏମିତି ମାମଲା କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଧନେଶ୍ଵର ।

ଆଇନଜୀବୀ ଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଦେଶର ତଥା ରାଜ୍ୟର ବାର କାଉନସିଲ ଥିଲେ ବି କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠିରୁ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଏମିତି ଭୋକ ଉପାସରେ କାଳାତିପାତ କରିବା ପରେ ଭଦ୍ରକର ଜନୈକ ଆଇନଜୀବୀ ଧନେଶ୍ବର ମଲ୍ଲିକ ଓକିଲମାନଙ୍କୁ ମାହାମାରୀ ଆଇନ ମୁତାବକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଭଦ୍ରକ କନିଷ୍ଠ ଦେୱାନି ଜଜଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ସି.ଏସ.ନଂ-୨୪୧/୨୦୨୦ ମାମଲା ଆଗତ କରିଛନ୍ତି ।  ଆଇନଜୀବୀମାନଙ୍କୁ କରୋନା ମାହାମାରୀ ସମୟେ ମହାମାରୀ ଆଇନ ଅନୁଯାୟି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଭଦ୍ରକ ଓକିଲ ସଂଘରେ ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଇନଜୀବୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ହଜାର ହେଉଛନ୍ତି କନିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ। ତା ସହ ଭେଣ୍ଡର ଓ ମୋହରିରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ଭଦ୍ରକ କୋର୍ଟରେ ଭେଣ୍ଡରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ । ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ମୋହରୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୀମିତ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଲୋକେ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ଏମିତି ଅସମୟ ରେ ଭେଣ୍ଡର ସଂଘ ଓ ମୋହରିର ସଂଘ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯୟ ବିଭାଗ ର ମୁଖ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ହୋଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts