Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଗର୍ବର କ୍ଷଣ ! ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଉଡିବ ଭାରତର ଜାତୀୟ ପତାକା

4/01/2021 at 9:11 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୧: ଭାରତ ପାଇଁ ଆଜିର ଦିନ ଏକ ଗର୍ବର ଦିନ । ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ଲଗାଯିବ । ଦେଶ ଏହି ଜାତିସଂଘର ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପରିଷଦକୁ ୨ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛି । ଯାହାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ତେବେ ଭାରତ ସହିତ  ଅନ୍ୟ ଚାରୋଟି ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମାରୋହରେ ଲଗାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।  

ଜାତି ସଂଘରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା , ରାଜଦୂତ ଟିଏସ୍‌ ତିରୁମୂର୍ତ୍ତି ତିରଙ୍ଗ୍ରା ଲଗାଇବା ସହ ସମାରୋହରେ ଭାଷଣ ଦେବାର ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ଭାରତ ୨୦୨୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ସମ୍ଭାଳିବ । ଏହାପରେ ୨୦୨୨ରେ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରହିବ । ପରିଷଦରେ ସଦସ୍ୟ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପତାକା ଲଗାଇବା ପରମ୍ପରା ୨୦୧୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଭାବେ କାଜକିସ୍ତାନ ଦେଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ସେହିପରି ଭାରତ ସହିତ ମରଓ୍ୱେ, କେନିଆ, ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ ମେକ୍ସିକୋ ଜାତି ସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ପାଞ୍ଚ ଦେଶଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏଷ୍ଟୋନିଆ, ନାଇଜର, ସେଣ୍ଟ-ଭିସେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଦ ଗ୍ରେନେଟାଇନ୍ସ, ଟ୍ୟୁନିସିଆସ ଏବଂ ଭିଏତନାମା ଅସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ରହିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ରୁଷ, ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଏବଂ ଆମେରିକା ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ରହିଛନ୍ତି ।  

   Related Posts