Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଇସ୍କନର ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱର

3/09/2019 at 8:29 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୩।୯- ବିବାଦରେ ଇସ୍କନର ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରା । ନ୍ୟୁଜ୭ରେ ଏ ନେଇ ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ଏଭଳି ଅଦିନିଆ ରଥଯାତ୍ରା ବିରୋଧରେ ବଢୁଛି ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱର । ଏ ନେଇ ଇସ୍କନକୁ ଲିଗାଲ ନୋଟିସ୍ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥିବା ଇସ୍କନର ଭାରତ ମୁଖ୍ୟ, ଲୁଧିଆନା ଇସ୍କନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଓକିଲ ନୋଟିସ୍ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଦେଖାଶିଖା ନ୍ୟାୟରେ ଚଳିତ ମାସ ୨୭ ତାରିଖରେ ସେହି ଲୁଧିଆନାରେ ଅସମୟରେ ରଥଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରୁଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ଫୁଡ୍ ଫର୍ ଲାଇଫକୁ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ ଯାଇଛି । କେଉଁ ଆଧାରରେ ଏମାନେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୁରୀର ନିୟମ ଛାଡ଼ି ନିଜର ନୀତି, ତିଥିରେ କରୁଛନ୍ତି ତାହାର ଉତ୍ତର ମଗାଯାଇଛି ।

ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ନେଇ ଏଭଳି ମନଇଚ୍ଛା କାର୍ଯ୍ୟର ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି । ଆଷାଢ ଶୁକ୍ଲ ଦ୍ୱିତୀୟାରେ ରଥଯାତ୍ରା କରିବା ଶାସ୍ତ୍ର ସମ୍ମତ ।

ପୁରୀ ସହ ବିଶ୍ୱର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଏହି ଦିନ ରଥାଯାତ୍ରା ପାଳିତ ହୁଏ । ହେଲେ ଲୁଧିଆନା ଇସ୍କନ କିନ୍ତୁ ନିଜ ସୁବିଧାରେ, ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳିବାରେ – ଭକ୍ତି କମ୍ ବ୍ୟବସାୟିକ ମନୋବୃତ୍ତି ବେଶୀ ଥିବା ଆରୋପ ବି ଆସିଲାଣି । ସେପଟେ ଖୋଦ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇସ୍କନ ଲୁଧିଆନା ଇସ୍କନର ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଛି ।

 ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପଞ୍ଜାବର ଲୁଧିଆନାରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ କରିଥିଲା ଇସ୍କନ । ଯାହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଖବର ପ୍ରସାରଣ କରିଥିଲା ନ୍ୟୁଜ୭ ।

ପୁରୀ ନୀତି ଆଧାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏଥର ବି ପ୍ରଥା, ପରମ୍ପରାକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ନିଜ ମନମାନିରେ ନଭେମ୍ବରରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ କରୁଛି ଇସ୍କନ । ଏବେ ଲିଗାଲ ନୋଟିସ ପରେ ଇସ୍କନ ତାର କାର୍ଯ୍ୟଧାରା ବଦଳାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ହିଁ ନଜର। 

   Related Posts