Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରପ୍ତାନୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ : ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଧୃବ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି କରିବ ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୫୯ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୯୫୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବାୟୁସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍‌ରେ ଓଡିଆ ଯବାନ ମୃତ, ତାଳଚେରରେ ରାଣା ପ୍ରତାପ ଦାସଙ୍କ ଘର
  • ||
  • ମାତିଲେ ମାଓବାଦୀ : ଜାଳିଲେ ଗାଡ଼ି, ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କୁ କଲେ ଅପହରଣ
  • ||
  • ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଶାସକ-ବିରୋଧି : ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଧାନସଭା ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||

ମହାମାରୀ ପାଇଁ ବଦଳିଗଲା ବୃତ୍ତି, ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଲାଉଛନ୍ତି ଜଲିଉଡର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ

24/07/2021 at 2:22 PM

ଖଲ୍ଲିକୋଟ ୨୪/୭: ମହାମାରୀ କରୋନା ବଦଳାଇଦେଇଛି ଜୀବନ ଜୀବିକା । କାହାର ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ବଦଳିଛି ତ ଆଉ କାହାର ବୃତ୍ତି । କିଏ ନିଜ ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭାକୁ ଚାପିଦେଇଛି ତ ଆଉ କିଏ ନିଜେ ବଚିଂବା ସହ ନିଜ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ପାଇଁ ରାହା ଖୋଜୁଛି । ଏହିଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଛତ୍ରପୁର ଅଚଂଳରେ । ଦିନେ ସଙ୍ଗିତ ନିଶାରେ ପେଶା ଭାବି ଆଦରି ଦେଇଥିବା ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟ ସିଙ୍ଗର ରାଜ ଏବେ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚାଳକ ।

ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ଭିକାରୀପଲ୍ଲୀ ପଚାଂୟତ ଅଧିନ ସାମନ୍ତରାପୁର ଜନ୍ମିତ ଶ୍ୱେତ କୁମାର ରଥ ଓରଫ ରାଜ । ଦୀର୍ଘ ୨୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଜଲିଉଡ ଯାତ୍ରା ଜଗତରେ କଣ୍ଠଦାନ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ରାଜ କରୁଥିବା ରାଜ କୁମାର ଏବେ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ଗାୟକରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚାଳକ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି । ଦିନ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟର ମନକୁ ଜିଣୁଥିବା ରାଜ ଆଜି ଏହି କରୋନା ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଇଛି ଟ୍ୟାକ୍ସି ଟ୍ରାଇଭର ଭାବେ । ଏବେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ମଂଚ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।

କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହର ଆସିବା ପରେ ଯାତ୍ରା ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଆଜିକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ବିତିବାକୁ ଗଲାଣି ଯାତ୍ରା ମଂଚ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଯାହାଫଳରେ ନିଜପେଶାକୁ ଛାଡି ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ । ଚିନ୍ତା ଥିଲା କିପରି ଚିଳିବ ପରିବାର । ପରିବାର କହିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁନିତା ରଥ, ଝିଅ ଶ୍ୱାସତି ରଥ ଓ ପୁଅ ସୁମିତ କୁମାର ରଥ । ଏବେ ସେ କାଳିଆବାଲି ଛକ ଠାରେ ଏକ ଭଡା ଘରେ ରହି ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ ଟ୍ୟାକ୍ସି କୁ ଚାଳକ ଭାବେ ଚଲାଇ ସେଥିରୁ ଯାହାମିଳେ ପରିବାର ଚଲାଉଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ତାହା ତାଙ୍କ ମନରେ କଷ୍ଟ ଲାଗିଲେ ବି ପରିବାର ପାଇଁ ଏହି ସବୁ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି ରାଜ କହିଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କ କରତାଳି, ସେହ୍ନ ଶ୍ରଦ୍ଦା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର । ସରକାର ଯଦି ମଚଂ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଗାଇଡ ଲାଇନ ଜାରି କରି ଅନୁମତି ଦେଲେ ସେ ଖୁସି ହେବେ । ଯାହାଫଳରେ ପୁୁଣି ସେ ସେହି ଯାତ୍ରା ଦୁନିଆକୁ ଫେରିବେ । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଛତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ସାମନ୍ତରାପୁର ଗ୍ରାମର ଅନାମ ଚନ୍ଦ୍ର ରଥକୁ ପୁଅ ରାଜ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ରାଜ ଯାତ୍ରା ଜଗତରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମେ ସେ ତ୍ରିନାଥ ଗଣନାଟ୍ୟ ପରେ ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ସେ ଦିର୍ଘ ୧୪ ବର୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଦ ହେବ କୋଣାର୍କ ଗଣନାଟ୍ୟର ଆଗ ଧାଡିର ଜଣେ ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟ ସିଙ୍ଗର ଭାବେ ପରିଗଣିତ । ଛତ୍ରପୁର କଳାବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିବା ସମୟରେ ଗଞ୍ଜାମ କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ଅଧୟନ ସମୟରେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ମେଲୋଡିରେ ନିଜ ସଙ୍ଗିତର ଯାଦୁ ଦେଖାଇ ଲୋକଙ୍କ ମନ ଜିତୁଥିଲେ । ପରେ ସେ ଜଲିଉଡରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ ।

   Related Posts