Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

ବେଉସା ଉପରେ କରୋନା ମାଡ, ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ୨୦୦ ବାଉଁଶ କାରିଗର

23/05/2020 at 9:14 PM

ବରଗଡ, ୨୩|୦୫:   ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦହିଗାଁ ପଂଚାୟତର ବ୍ରାହ୍ମଣଡିହି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ଜଣ ବାଉଁଶ କାରିଗର ନିଜେ ତିଆରି କରିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରିନପାରି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ କାଳାତିପାତ କରୁଛନ୍ତି । ପେଟପାଟଣା ପାଇଁ ସେମାନେ ବାଉଁଶରେ ନିର୍ମିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ କରି ବିଭିନ୍ନ ସାପ୍ତାହିକ ବଜାରକୁ ଯାଇ ବିକ୍ରୟ କରି ପରିବାର ପୋଷଣ କରନ୍ତି । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାମଧନ୍ଦା ତାଙ୍କୁ ଜଣାନାହିଁ । ବାଉଁଶ ତାଙ୍କର ଚିରସାଥି କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ ।

ବାଉଁଶରେ  ଡଲା, ଭୁଗଲି, କୂଲା, ଧୁକନା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବେଶ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ । ହେଲେ ଜନତାକର୍ଫ୍ୟୁ ଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଲକଡାଉନକୁ ସ୍ୱାଗତର ସହ ସମ୍ମାନଜଣାଇ ନିଜ ଘରୁ ପଦାକୁ ବାହାରୁ ନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଥିବା ଗଛିତ ବାଉଁଶରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି  ଘରେହିଁ ବସିରହିଛନ୍ତି  । ବାହାଘର ସମୟରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ବେଶି ରହିଥାଏ । ହେଲେ ଏବର୍ଷ ବାହା ଘର କଟକଣା ପାଇଁ ବାହାଘର ମାନ ମଧ୍ୟ  ଧୁମଧାମ ହେଉନାହିଁ ତେଣୁ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ କେହି କିଣୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ବର୍ଷ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ବେପାରୀ ଆସି ମଧ୍ୟ କିଣି ନେଉଥିଲେ ତାଙ୍କର ହାତ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ ହେଲେ କଟକଣା ହେତୁ ଏବର୍ଷ କେହି ଆସିଲେଣି କି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ।

ବେପାର ପାଇଁ  ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ କଟକଣା ହେତୁ ତିଆରି କରିଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଗୁଡିକ ଘରେ ପଡିରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ବର୍ତମାନ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ । ଘର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରି ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଜି  ଲିଖିତଭାବେ ଏକ ଦାବୀପତ୍ର ସ୍ଥାନୀୟ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ,  ବ୍ୟବସାୟ ଠପ୍ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ନହେଲେ ନିର୍ମିତ ଗଛିତ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ  ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ବୋଲି ପଦ୍ମପୁର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯାଳୟକୁ ଆସି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts