Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ମହାକାଶ ଅଭିଯାନରେ ଏବେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ସ୍ୱୀକୃତି, ରକେଟ୍ ଏବଂ ସାଟେଲାଇଟ୍ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କଲା ଇସ୍ରୋ

25/06/2020 at 3:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୫|୦୬: ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତରେ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଦେଶର ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ରକେଟ୍ ଓ ସାଟେଲାଇଟ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ବା ଇସ୍ରୋ ।  ଇସ୍ରୋ ମୁଖ୍ୟ କେ. ଶିବନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ନାସା ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀର ସ୍ପେସଏକସର ମହାକାଶଯାନରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ପଠାଇଛି ।

ଗୁରୁବାର କେ, ଶିବନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏବେ ରକେଟ୍, ସାଟେଲାଇଟ୍ ତିଆରି କରିବା ଓ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବା ଭଳି ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଇସ୍ରୋର ବିଭିନ୍ନ ମିଶନରେ ଅଂଶବିଶେଷ ହୋଇପାରିବ । ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଇସ୍ରୋ ତରଫରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଓ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଇସ୍ରୋକୁ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ । ଇସ୍ରୋର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ବଢିବ । ଆମେରିକା, ଚୀନ ଓ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୂର୍ବରୁ ଘରୋଇ ସେକ୍ଟରକୁ ଅନମୁତି ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ବୁଧବାର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ମହାକାଶ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଗତିବିଧିରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଭାଗିଦାରୀକୁ ମଞ୍ଜୁରି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts