Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସଜାଗ ବଲାଙ୍ଗୀର ପ୍ରଶାସନ, ସଚେତନତା ସହ ଷ୍ଟେସନରେ ଯାଞ୍ଚ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋରଦାର୍
  • ||
  • ନବୀନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ପିଏମ୍ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ଲୋଡିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ
  • ||
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ହେଲା ନୋଟିସ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ହଷ୍ଟେଲ ଫେରିବାକୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ୨ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ମୃତ ! ନର୍ସ ଓ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କଲେ ବାପା
  • ||
  • ଓଲଟି ପଡିଲା ପ୍ରିନ୍ସ, ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଷ୍ଟିୟରିଂ ଉପରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଓଲଟି ପଡିଲା ଟ୍ରକ, ୬ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଶେଷ ମୋଗଲ ଶାସକଙ୍କ ବଂଶଜ, କହିଲେ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କରାଯାଉ ଶାନ୍ତିଦୂତ

18/08/2019 at 5:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଦେଶର ଶେଷ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ବାହାଦୂର ଶାହ ଜାଫରଙ୍କ ବଂଶଜ ପ୍ରିନ୍ସ ୟାକୁବ ହବିବୁଦ୍ଦିନ ତୁସୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ଏହି ସାକ୍ଷାତ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶାନ୍ତି ସନ୍ଦେଶ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଲାଗି ତାଙ୍କୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଶାନ୍ତିଦୂତ ଭାବେ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଉ ବୋଲି ପ୍ରିନ୍ସ ତୁସୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ସରକାର ସେଠାରେ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବା ଲାଗି ସବୁମନ୍ତେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଯଦି ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଶାନ୍ତିଦୂତ କରାଯାଏ ତେବେ ସରକାରଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ସଫଳତା ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

କେବଳ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗ ନୁହେଁ ଅତୀତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରିନ୍ସ ତୁସୀ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ମତାମତ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ୩୭୦ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ସେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଆଗାମୀ ପରିସ୍ଥିତିର ସେ ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ତୁସୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଭେଟିଥିଲେ। କାଶ୍ମୀରରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ପାକିସ୍ତାନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟି ବୋଲି କହିଥିବା ବେଳେ ଏ ବାବଦେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଏବେ ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

Emperor’s Grandson Prince Yakub Haeebuddin Tucy met with Hon’ble President of India Shri Ram Nath Kovind at Rashtrapati Bhavan,President State New Delhi..
— HrH Prince Yakub Habeebuddin Tucy (@Princeofmoghals)

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କାଶ୍ମୀର ଗସ୍ତ ତାଙ୍କ ଲାଗି ବିପଦର କାରଣ ବି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ଦେଶ ଭିତରେ ଓ ବାହାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିରୋଧୀ ତତ୍ୱ ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ତୁସୀ କହିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଲୋକେ ନିଶ୍ଚିତ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝିବା ସହ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ବିଚାରଧାରାରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିବେ ବୋଲି ସେ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଦେଶର ଶେଷ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ବଂଶଜ ଭାବେ ଦେଶପ୍ରତି ଥିବା ତାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଓ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନିର୍ବାହ ନିମନ୍ତେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ମୁଖ୍ୟ(ରାଷ୍ଟ୍ରପତି) ତାଙ୍କୁ ଶାନ୍ତିଦୂତ ନିଯୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ନିବେଦନ କରିଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts