Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||
  • ଥରିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ୪.୫ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ପରେ କ’ଣ କହିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି

26/01/2019 at 1:49 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୧ : ଭାରତ ସରକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ନାନାଜି ଦେଶମୁଖ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତଜ୍ଞ ଭୂପେନ ହଜାରିକାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ଉପରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ନିଷ୍କପଟ ରାଜନେତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥ ଭାବେ ଦେଶର ସେବା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି | ପ୍ରଣବ ଡା ଦେଶରେ ବିକାଶ ପ୍ରତି ଗଭୀର ଛାପ ଛାଡିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଶୁକ୍ରବାର, ଜାନୁଆରୀ ୨୫ ତାରିଖରେ ଭାରତ ସରକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ, ନାନାଜି ଦେଶମୁଖ ଏବଂ ସଙ୍ଗୀତଜ୍ଞ ଭୂପେନ ହଜାରିକାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସର ଦିନେ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ନାନାଜି ଦେଶମୁଖ ଏବଂ ଭୂପେନ ହଜାରିକାଙ୍କୁ ଏହି ସମ୍ମାନ ମରଣୋତ୍ତର ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |


ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା | ସେ ୟୁପିଏ-୧ ଏବଂ ୨ ସରକାର ସମୟରେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରେ ରହିଥିଲେ |ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ୨୦୧୨ ରୁ ୨୦୧୭ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ | ସେ ଦେଶର ୧୩ ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ |


ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ଅବଦାନ ମନେପକେଇ ଦେଇଛନ୍ତି| ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଣବ ଦା ଆମ ସମୟର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ରାଜନେତା | ପ୍ରଣବ ଦା ଦଶନ୍ଧି ଧରି ନିଃସ୍ୱାର୍ଥ ଭାବେ ଦେଶର ସେବା କରିଛନ୍ତି | ଦେଶର ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଣବ ଦା ଗଭୀର ଛାପ ଛାଡିଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧିକତା ଅତୁଳନୀୟ | ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ଦିଆଯାଉଥିବା ଯୋଗୁଁ ସେ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମୋଦି |


ନାନାଜି ଦେଶମୁଖ ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ଭାରତୀୟ ଜନସଂଘ ସହ ଜଡିତ | ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳର ସରକାର ହେବାପରେ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ସ୍ୱୀକାର କରିନଥିଲେ | ବରଂ ଜୀବନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିନଦୟାଲ ସଂସ୍ଥା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ | ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ | ବାଜପେୟୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ହିଁ ଭାରତ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁକରଣୀୟ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ |


ଭୂପେନ ହଜାରିକା ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟ ଆସାମ ସହ ଜଡିତ | ନିଜ ମାତୃଭାଷା ଅହମିଆ ଛଡା ଭୂପେନ ହଜାରିକା ହିନ୍ଦୀ, ବଙ୍ଗଳା ସମେତ ଅନେକ ଭାଷାରେ ଗୀତ ଗାଇଛନ୍ତି | ଫିଲ୍ମ “ଗାନ୍ଧୀ ଟୁ ହିଟଲର”ରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଭଜନ ‘ବୈଷ୍ଣବ ଜନ ତୁ’ ଗାଇଥିଲେ | ଭୂପେନ ହଜାରିକାଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି |

   Related Posts