Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ କ୍ୟାଡରର ପୁନର୍ଗଠନ ସହ ବଢ଼ିଲା ଗ୍ରେଡ୍ ପେ : ୭୨ ହଜାର ୫୬୩ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ହେବେ ଉପକୃତ

4/10/2018 at 7:11 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୪|୧୦: ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ କ୍ୟାଡରର ପୁନର୍ଗଠନ ସହ ବଢ଼ିଲା ଗ୍ରେଡ୍ ପେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦୀର୍ଘଦିନର ଦାବି ପୂରଣ ହୋଇଛି । ଏଣିକି ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରି କାଳ ମଧ୍ୟରେ ଅତିକମରେ ୩ଟି ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବେ । କ୍ୟାଡର୍ ପୁନର୍ଗଠନ ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟର ୭୨ ହଜାର ୫୬୩ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଉପକୃତ ହେବେ ।

ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦଶହରା ଭେଟି । ସେମାନଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ପ୍ରମୁଖ ଦାବି ପୂରଣ । କ୍ୟାଡର୍ ପୁନର୍ଗଠନ ଓ ଗ୍ରେଡ୍ ପେ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅନୁମୋଦନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ଏଣିକି ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରିକାଳ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବା ନିଶ୍ଚିତ ଏଲିମେଣ୍ଟାରୀ କ୍ୟାଡରରେ ବରିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ, ସ୍ନାତକ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ପଦ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି । ଲେବୁଲ୍ ଟୁ ଏବଂ ଲେବୁଲ୍ ଫୋର୍ ପଦସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି । କ୍ୟାଡର୍ ପୁନର୍ଗଠନ ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟର ୭୨ ହଜାର ୫୬୩ ଜଣ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଟିତ ହେବେ

ଗ୍ରେଡ୍ ପେ ୨୨ ଶହ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କ୍ୟାଡର୍ ପୁନର୍ଗଠନ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବିନା ପଦୋନ୍ନତିରେ ଅବସର ନେଉଥିଲେ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକମାନେ ୨ ବର୍ଷ ହେବ ଦାବି କରି ଆସୁଥିଲେ । ଏବେ କ୍ୟାଡର୍ ପୁନର୍ଗଠନ ହୋଇଥିବାରୁ ସେହି ଅନୁସାରେ ୨୪ ଶହ ଏବଂ ୨୮ ଶହ ଗ୍ରେଡ୍ ପେ ପାଇପାରିବେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଉଥିବା ଶିକ୍ଷକମାନେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସିଧାସଳଖ ଗ୍ରେଡ୍ ପେ ବଢ଼ାଇ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପଦୋନ୍ନତି ମାଧ୍ୟମରେ ପରୋକ୍ଷରେ ତାହା କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ, ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

   Related Posts