Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କାଦେଲା ଆଉ ଏକ ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

କମିଲା ପିଆଜ ଦର, ଅମଳ ପରେ ଆହୁରି କମିବ

4/01/2020 at 8:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪।୦୧: ଦେଶରେ ଧିରେ ଧିରେ ପିଆଜର ଦାମ୍ କମ୍‌ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପିଆଜର ଆକଶଛୁଆଁ ଦାମ୍‌ରୁ ଏବେ ରକ୍ଷା ମିଳିଛି । ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପିଆଜ ମଣ୍ଡି  ଲାସଲଗାଁଓରେ ପିଆଜର ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୫ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।  ଗୋଟିଏ ମାସ ତଳେ ଏଠାରେ ପିଆଜର ଦାମ୍‌ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୮୬ଟଙ୍କାଥିଲା । ସେହିପରି ଦିଲ୍ଲୀର ଆଜାଦପୁର ମଣ୍ଡିରେ ମଧ୍ୟ ପିଆଜ ଦାମ୍‌ ହ୍ରାସ ହୋଇ ଏବେ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା  ୫୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ପିଆଜର ଦାମ୍‌ ୫୦ଟଙ୍କା ତଳକୁ ଖସିଆସିବ ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଉପଭୋକ୍ତ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାସିକ ନିକଟ ଲାସଲଗାଓଁ ମଣ୍ଡିରେ ପିଆଜ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୩,୫୦୦ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଗତମାସ ଏଠାରେ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ୮,୬୦୦ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଶୁକ୍ରବାର ଆଜାଦପୁର ମଣ୍ଡିରେ ନାସିକରୁ ଆସୁଥିବା ପିଆଜର ଦର ୨,୧୦୦ ରୁ ୨,୨୦୦ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା । ଭଲ କିସମର ପିଆଜ ଦାମ୍ ୨,୩୦୦ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ଆଜାଦପୁର ମଣ୍ଡିର ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପିଆଜ ମହଙ୍ଗା ହେବା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପିଆଜର ଚାହିଦା କମିବାର ଲାଗିଛି। ଏବେ ଦୈନିକ ପିଆଜ ଆମଦାନୀ କମି ୫୦ଟ୍ରକ ପହଞ୍ଚିଛି । ନାସିକ ଓ ଅଲବରରୁ ପ୍ରତି ଦିନ ୪୦ରୁ ୫୦ ଟ୍ରକ ପିଆଜ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ୧୫ରୁ ୨୦ ଟ୍ରକ ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଛି । ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ପିଆଜରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଦ ରହୁନଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାହିଦା କମୁଛି । ଆମଦାନୀ ପିଆଜର ଆକାର ମଧ୍ୟ ବଡ ହୋଇଥିବାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକ କିଣିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏହିଭଳି ବଡ ପିଆଜ କେବଳ ହୋଟେଲେ ଚାହିଦା ରହିଛି ।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଖରିଫ ରୁତରେ ହୋଇଥିବା  ଫସଲ ବହୁଶୀଘ୍ର ଅମଳ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହାଆସିବା ପରେ ବଜାରକୁ ଛଡାଯିବ । ତେବେ ବିଦେଶରୁ ମଗାଯାଇଥିବା ୫୦,୦୦୦ଟନ୍‌ର ପିଆଜ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଭାରତ ବନ୍ଦରରେ ଆସି ଲାଗିବ ।  

   Related Posts