Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ଦାମୀ ଗାଡି କିଣିବେନି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ବେତନ ଦାନ ସହ ଅନେକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ ବାବଦରେ କଲେ ଘୋଷଣା

14/05/2020 at 9:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪|୦୫ :  ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କରୋନା ଭାଇରସ ମୁକାବିଲାରେ ସରକାରଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଦରମାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ସହ ଅନେକ ମହତ୍ତପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଦାମୀ ଗାଡି କ୍ରୟ ନ କରିବା ସହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସ୍ଥଗିତ ଓ ଅତିଥି ସଂଖ୍ୟା କମ ଆଦି ସାମିଲ ରହିଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ ସହ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକଙ୍କ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରା ସହ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସୀମିତ ରଖାଯିବ ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଘରୋଇ ଓ ରାଜ୍ୟକୀୟ ଆୟୋଜନରେ ଅତିଥୀଙ୍କ ତାଲିକାକୁ କମ କରାଯିବ । ଏହାସହ ଦାମୀ ଗାଡି କ୍ରୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦ କୋଟି ବା ଏହାଠୁ ଅଧିକ । ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତକୁ ନଜରରେ ରଖି ଏସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଜ ଦରମାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ମାସିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଦରମା ମିଳିଥାଏ । ଏହାସହ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ କମ କରାଯିବ । ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ହାତକୁ ନିଆଯିବ ନାହିଁ । କେବଳ ପୂର୍ବରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରାଯିବ ।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପଯୋଗ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀକୁ କମ କରାଯିବ । ପେପର ବଦଳରେ ଇ-କାରବାରକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ସେହିପରି ଶକ୍ତି ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବ । ଏପରିକି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଶି ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts