Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଅଚାନକ୍ ଦୋକାନରେ ପହଞ୍ଚିଗଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି: ଗ୍ରାହକ ହୋଇ ଦୋକାନରୁ ପପକର୍ଣ୍ଣ କିଣିଲେ କୋବିନ୍ଦ

19/09/2021 at 9:51 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୯ :ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଚାରି ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ରାଜଧାନୀ ଶିମଲାରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ ବାସଭବନର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଘରୋଇ ହୋଟେଲରେ ରହିବାର ମଧ୍ୟ  ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଦେଖାଗଲା, ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ କ୍ୱଚିତ୍ କଳ୍ପନା କରନ୍ତି । ହିମାଚଳର ସ୍ଥାନୀୟ ନାଗରିକ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ନାଗରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଶିମଲାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗ୍ରାହକ ଭାବରେ ଏକ ଦୋକାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଦୋକାନୀଙ୍କଠାରୁ ପପକର୍ଣ୍ଣ କିଣିଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାହକ ଭାବରେ ଏକ ଦୋକାନରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ତାହା ଏହା କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଏ । ଯାହା ମନର ଭାବନାର ବାହାରେ ଥାଏ । ଜଣେ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରି ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ପକାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଦୋକାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥିଲେ। ତାହା ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଐତିହାସିକ ରିଜ୍ ଉପରେ ଆରାମ ଭାବେ ବୁଲିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଏକ ଦୋକାନରୁ ପପକର୍ଣ୍ଣ କିଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଥିଲେ ଯେ କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ଦ୍ବାରା ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି କଷ୍ଟଦାୟକ ହୋଇଛି ।ଏହି ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଆର୍ଥିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୧୮ ମାସ ଦେଶ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାଜନକ ଏବଂ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥନୀତି ଖରାପ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଯାହା ପାଇଁ ଗରିବଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଆର୍ଥିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ଏନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି କି ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟତ ସେହି ଅର୍ଥରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଯାଇଥିଲା, ଯାହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଆମ ପିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢି ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାନ୍ତା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆମର ଦାୟିତ୍ ହୋଇଯାଏ ଯେ ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଉତ୍ସଗୁଡିକ ଯଥାସମ୍ଭବ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଗରୀବଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ CAG ର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି ।

   Related Posts