Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରିଲାନି ଆର୍ଯ୍ୟନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଜାମିନ୍‌ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି, ଆସନ୍ତାକାଲିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଜାଣନ୍ତୁ କହିଲେ କ’ଣ

14/08/2019 at 8:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୮: ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବୁଧବାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ୭୩ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିସର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଅଭିନନ୍ଦନ ସବ ଅଭିଭାଷଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କର ଅଭିଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଏକ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଓ ଲଦ୍ଦାଖ ବିଶେଷ ଲାଭାନ୍ୱୀତ ହେବେ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଜୀବନାଦର୍ଶକୁ ଭାଷଣରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବତାରଣ କରିବା  ସହ ଆଜି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ଓ ଆଦର୍ଶର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଥିବା କହିଥିଲେ। ଏବେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଯେଉଁ ସବୁ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ତାହା ଗାନ୍ଧିଜୀ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ସାରିଥିଲେ। ଏଣୁ ସେ ବାସ୍ତବରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମକୁ ବିବେକୀ ଭାବେ ପ୍ରକୃତି ଓ ସଂଶାଧନର ସଦୁପଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିକାଶ ହେବା ସହ ପ୍ରକୃତିର ସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।  ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଉତ୍ତମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସୌର ଶକ୍ତିର ସଦୁପଯୋଗ ବଢାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳେ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ଏଥିଲାଗି ଖୁସି ଲାଗୁଛି ଯେ ନିକଟରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟାଇବାର  ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଉଭୟ ସଦନରେ ଅପୂର୍ବ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିଲା। ଆଜି ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦେଶରେ ବିକାଶକୁ ତୀବ୍ର କରିବା । ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କୁଶଳ ଓ ପାରଦର୍ଶୀ କରି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରା ଶୈଳୀକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତମ କରିବା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ଆଶା-ଆକାଙକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଓ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ କରାଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଅନୁକୁଳ ବାତାବରଣରେ ଆମ ଦେଶବାସୀ ଯେଉଁ ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିପାରିବେ, ତାହା ଆମ କଳ୍ପନା ବାହାରେ । ସରକାରଙ୍କ ଚେଷ୍ଟାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି।

   Related Posts