Monday, December 9, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ଜାଣନ୍ତୁ କହିଲେ କ’ଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୮: ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବୁଧବାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ୭୩ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିସର ହାର୍ଦ୍ଦିକ ଅଭିନନ୍ଦନ ସବ ଅଭିଭାଷଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କର ଅଭିଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଏକ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଓ ଲଦ୍ଦାଖ ବିଶେଷ ଲାଭାନ୍ୱୀତ ହେବେ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଜୀବନାଦର୍ଶକୁ ଭାଷଣରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅବତାରଣ କରିବା  ସହ ଆଜି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ଓ ଆଦର୍ଶର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଥିବା କହିଥିଲେ। ଏବେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ ଯେଉଁ ସବୁ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ତାହା ଗାନ୍ଧିଜୀ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣି ସାରିଥିଲେ। ଏଣୁ ସେ ବାସ୍ତବରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମକୁ ବିବେକୀ ଭାବେ ପ୍ରକୃତି ଓ ସଂଶାଧନର ସଦୁପଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବିକାଶ ହେବା ସହ ପ୍ରକୃତିର ସନ୍ତୁଳନ ମଧ୍ୟ ବଳବତ୍ତର ରହିବ।  ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଉତ୍ତମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସୌର ଶକ୍ତିର ସଦୁପଯୋଗ ବଢାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳେ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋତେ ଏଥିଲାଗି ଖୁସି ଲାଗୁଛି ଯେ ନିକଟରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୭୦ ହଟାଇବାର  ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଉଭୟ ସଦନରେ ଅପୂର୍ବ ସମର୍ଥନ ମିଳିଥିଲା। ଆଜି ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦେଶରେ ବିକାଶକୁ ତୀବ୍ର କରିବା । ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କୁଶଳ ଓ ପାରଦର୍ଶୀ କରି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରା ଶୈଳୀକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତମ କରିବା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ଆଶା-ଆକାଙକ୍ଷାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଓ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ କରାଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଅନୁକୁଳ ବାତାବରଣରେ ଆମ ଦେଶବାସୀ ଯେଉଁ ଉପଲବ୍ଧି ହାସଲ କରିପାରିବେ, ତାହା ଆମ କଳ୍ପନା ବାହାରେ । ସରକାରଙ୍କ ଚେଷ୍ଟାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି।

382 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର