Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ନାହିଁ ବଡ ବର୍ଷା, ରେଙ୍ଗାଳିରୁ ଗୋଟିଏ ଗେଟ୍ ଦେଇ ନିଷ୍କାସନ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : AC ମେକାନିକ୍‌ଙ୍କ କାରନାମା, ମହିଳାଙ୍କ ଗାଧୁଆ ଘରେ ରେକର୍ଡିଂ ମୋଡ୍‌ରେ ମୋବାଇଲ୍ ରଖି ହେଲେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ମୟୂରଭଞ୍ଜର ସମସ୍ତ ମଠ ମନ୍ଦିରରେ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଐତିହାସିକସ୍ଥଳୀ ହୁକିଟୋଲା, ଜଳଯାତ୍ରାର ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୬ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍, ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଜିତିଲା ପଦକ
  • ||
  • ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍, ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଜିତିଲା ପଦକ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ତିନି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର

9/08/2020 at 1:59 PM

ଭଦ୍ରକ ୦୯।୦୮: ଆଜି ଅଗଷ୍ଟ ୯, କ୍ରାନ୍ତି ଦିବସ । ଆଜିର ଦିନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଭରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶରେ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ବହୁ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଭାରତ ଛାଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଆଉ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାରତ ଗଠନ କରିବା ସହ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କୁ ତଡିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ । ଏହି ଲଢେଇରେ କେତେଜଣ ନିଜ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ବେଳେ କେତେ ଜଣ ସଂଗ୍ରାମୀ ନିଜ ଲୁହ ଆଉ ଲହୁ ଦେଇ ସ୍ଵାଧୀନତା ଆଣିଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବହୁ ସଂଗ୍ରାମର ଗାଥା ରହିଛି । ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଥର ୩ ଜଣ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ତିନି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ।

ତିନି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଏଥର ପାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର  । ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ସୁର୍ଜ୍ୟପୁରର ରାମହରି ଗୋସ୍ଵାମୀ , ରାଧାଶ୍ୟାମ ଗୋସ୍ଵାମୀ ଓ କମାରବନ୍ଧ ଗାଁର ବ୍ରଜକିଶୋର ରାଉତ । ଏହି ତିନି ସଂଗ୍ରାମୀ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନୀତି ରେ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥିଲେ । ଆଉ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସଂଗଠନ । ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ କରୁଥିଲେ , ଏବଂ ବହୁବାର ଜେଲ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି । ବହୁ ଅକଥନୀୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ଲୁହ ଆଉ ଲହୁ ପାଇଁ ଆଜି ପାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର । ସ୍ଵାଧୀନ ଧୂସୁରି ପାଇଁ ଲଢେଇ ହେଉକି ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ଥାନା ପୋଡି ସବୁଠି ଏମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଲଢେଇକୁ ମଜଭୁତ କରିଥିଲା । ଏବେ ସିନା ସେ ଦିନ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ  ସେତେବେଳର ସ୍ମୃତି ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି । କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ ନିଜ ଘରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏହି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ।

କାରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ ଏଥର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇନାହିଁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ । ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଦିବସ । ଏଥର ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ  ନିଜେ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥର ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ମଧ୍ୟ ଗର୍ବିତ । ତେବେ ଏବେ ଏହି ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ପାଇଁ ଯେଉଁଭଳି  ସ୍ଵାଧୀନତା ମିଳିଛି ତାହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସମସ୍ତେ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts