Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ତିନି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର

9/08/2020 at 1:59 PM

ଭଦ୍ରକ ୦୯।୦୮: ଆଜି ଅଗଷ୍ଟ ୯, କ୍ରାନ୍ତି ଦିବସ । ଆଜିର ଦିନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଭରତ ଛାଡ ଆନ୍ଦୋଳନ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶରେ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ବହୁ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଭାରତ ଛାଡ଼ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଆଉ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାରତ ଗଠନ କରିବା ସହ ଇଂରେଜ ମାନଙ୍କୁ ତଡିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ । ଏହି ଲଢେଇରେ କେତେଜଣ ନିଜ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ବେଳେ କେତେ ଜଣ ସଂଗ୍ରାମୀ ନିଜ ଲୁହ ଆଉ ଲହୁ ଦେଇ ସ୍ଵାଧୀନତା ଆଣିଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବହୁ ସଂଗ୍ରାମର ଗାଥା ରହିଛି । ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଥର ୩ ଜଣ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ତିନି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ହେଉଛନ୍ତି ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ।

ତିନି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଏଥର ପାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର  । ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ସୁର୍ଜ୍ୟପୁରର ରାମହରି ଗୋସ୍ଵାମୀ , ରାଧାଶ୍ୟାମ ଗୋସ୍ଵାମୀ ଓ କମାରବନ୍ଧ ଗାଁର ବ୍ରଜକିଶୋର ରାଉତ । ଏହି ତିନି ସଂଗ୍ରାମୀ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନୀତି ରେ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥିଲେ । ଆଉ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ସଂଗଠନ । ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ କରୁଥିଲେ , ଏବଂ ବହୁବାର ଜେଲ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି । ବହୁ ଅକଥନୀୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ଲୁହ ଆଉ ଲହୁ ପାଇଁ ଆଜି ପାଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର । ସ୍ଵାଧୀନ ଧୂସୁରି ପାଇଁ ଲଢେଇ ହେଉକି ଭଣ୍ଡାରୀପୋଖରୀ ଥାନା ପୋଡି ସବୁଠି ଏମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଲଢେଇକୁ ମଜଭୁତ କରିଥିଲା । ଏବେ ସିନା ସେ ଦିନ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ  ସେତେବେଳର ସ୍ମୃତି ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରୁଛି । କରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ ନିଜ ଘରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏହି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ।

କାରୋନା କଟକଣା ପାଇଁ ଏଥର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ ରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇନାହିଁ ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ । ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଦିବସ । ଏଥର ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ  ନିଜେ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପ୍ରଦତ୍ତ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଭଦ୍ରକ ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥର ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ମଧ୍ୟ ଗର୍ବିତ । ତେବେ ଏବେ ଏହି ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ପାଇଁ ଯେଉଁଭଳି  ସ୍ଵାଧୀନତା ମିଳିଛି ତାହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ସମସ୍ତେ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts