Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ରାତି ପାହିଲେ ବିଘ୍ନବିନାଶକ ଗଜାନନଙ୍କ ପୂଜା; ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଯୋରଦାର

12/09/2018 at 6:31 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨|୯: ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପାର୍ବଣ ଋତୁର ଆଦ୍ୟ ପର୍ବ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଗ୍ରପୂଜ୍ୟ ବିଘ୍ନରାଜଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ଚାଲିଛି ଯୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି । ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ବିଘ୍ନରାଜ । ବିଭିନ୍ନ ଆକୃତିର ସୁନ୍ଦରସୁନ୍ଦର ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ସହ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ଗୁଡିକରେ ସାଜସଜ୍ଜା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି ଆୟୋଜକ କମିଟି ।

ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବର ସହିଦ ନଗର କ୍ଲବ୍ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ମୁଣ୍ଡ ମଝିରେ ବିଘ୍ନ ବିନାଶକ ସ୍ଥାନ ପାଇବେ। ଏଠାରେ ବୁଟ ଡାଲି ଓ କଳା ରାଶିରେ ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଗଣେଶଙ୍କ ହାତରେ ୧୫କିଲୋର ଲଡୁ ସହ ୫୦ ଫୁଟର ତୋରଣ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ସେପଟେ ୬ ବର୍ଷ ଧରି ମୁମ୍ବାଇ ଷ୍ଟାଇଲରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ସହିଦନଗର ୱିନର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୁଛି ଲାଲବାଗ କି ରାଜା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଠାରେ ପୂଜା ପାଇବେ ୪୫ ଫୁଟର ଗଣେଶ । ବରଗଡ ବ୍ରାଇଟ୍ ଷ୍ଟାର ୟୁଥ ଆସୋସିଏସନ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ୪୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ୧୬ ଫୁଟ ପ୍ରସ୍ତର ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ।

ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଜଟଣୀ ସହରରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ଗଜାନନ । ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପକ୍ଷରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତ୍ବରଣ ସହ ସାଜସଜ୍ଜା ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା କମିଟି । ଏହା ସହ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଜନ, ମେଲୋଡି ଆଦି ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।
ସେହିପରି ଶିଳ୍ପ ନଗରୀ ତାଳଚେର ମଧ୍ୟ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି । ସମସ୍ତ ପୂଜା କମିଟି ସାଜସଜ୍ଜାକୁବେଶ୍ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି । ସହରର ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ପୂଜା ପାଇବେ ଗଜାନନ । ହାଣ୍ଡିଧୂଆଁ ଛକରୁ ରାଜବାଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଖାପାଖି ୫ କିଲୋମିଟରର ରାସ୍ତାକୁ ରଂଗୀନ ଆଲୋକମାଳାରେ ସଜାଯାଉଛି ।

ଦେବଗଡ଼ ସହର ସାର୍ବଜନୀନ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଆୟୋଜନ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ । ଚଳିତବର୍ଷ ପୂଜା ୭୦ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ୧୧ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା। ସହରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସାର୍ବଜନୀନ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ଥିବାରୁ ସାରା ସହରକୁ ବେଶ୍ ଭଲ ଭାବରେ ସଜା ଯାଉଛି ।

ଜୟପୁରରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି । କାରିଗର ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ ଦେବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ଏବର୍ଷ ମାଟି ମୂର୍ତ୍ତି ବଦଳରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟର ପ୍ୟାରିସ ମୂର୍ତ୍ତି ବେଶୀ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାରୁ ମାଟି ମୂର୍ତ୍ତି କାରିଗରଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ମାନ୍ଦା ପଡିଛି । ସେପଟେ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଗୁଡିକରେ ସାଜସଜ୍କା ଚାଲିଛି ।

   Related Posts