Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ତୃତୀୟ ଲହର ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ୬ରୁ ୧୨ ବର୍ଷୀୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ !

19/07/2021 at 5:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯/୦୭: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ପରୀକ୍ଷଣ ଜୁନ୍‌ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ପରୀକ୍ଷଣରେ ସାମିଲ୍‌ ପିଲାଙ୍କୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯିବା ନେଇ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ପରୀକ୍ଷଣ ବେଳେ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ୬ରୁ ୧୨ ବର୍ଷୀୟ ପିଲାଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ୨ରୁ ୬ ବର୍ଷ ବୟସ ପିଲାଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯିବ । ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିବ ଯେ, ଏହି ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ।

ତୃତୀୟ ଲହରର ଚେତାବନୀ ଭିତରେ ମେ ୧୨ ତାରିଖରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ୍‌ ପରୀକ୍ଷଣକୁ ସୁପାରିଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଡ୍ରଗ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍‌ ଜେନେରାଲ୍‌ ଟ୍ରାଏଲ୍‌କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଟ୍ରାଏଲ୍‌ରେ ପାଖାପାଖି ୫୨୫ ପିଲା ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୭୫-୧୭୫ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଗ୍ରୁପ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ୧୨ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ୬ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ୨ରୁ ୬ ବର୍ଷୀୟ ପିଲାଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା ।  

   Related Posts