Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା : ପ୍ରିଓରାଲ ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପିକ୍ ମାଇଟୋନୋମୀ ପଦ୍ଧତିରେ ମାଗଣା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

5/10/2019 at 7:25 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୫/୧୦: ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଇଏମଏସ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା । ପ୍ରିଓରାଲ ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପିକ୍ ମାଇଟୋନୋମୀ ପଦ୍ଧତିରେ ଏକଲାସିଆ କାଡିଆ ଭଳି ରୋଗର ମାଗଣା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଛି । ଇଷ୍ଟ ଜୋନରେ ସମ୍ ଏକମାତ୍ର ହସ୍ପିଟାଲ ଯେଉଁଠି ଏହି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା  କରାଯାଉଛି । ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ମନୋଜ ସାହୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍  ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିପାରିଛନ୍ତି । …

ଏକଲାସିଆ କାଡିଆ । ମଣିଷର ଖାଦ୍ୟ ନଳୀରେ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ବାରା ଖାଇବା ପିଇବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ହୁଏ । ଆଇଏମଏସ୍ ଆଣ୍ଡ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମାଗଣାରେ ଏଭଳି ରୋଗର ସଫଳ ଅପରେସନ ହୋଇଛି । ପୁରା ଇଷ୍ଟଜୋନରେ ସମ୍ ଏକମାତ୍ର ହସ୍ପିଟାଲ ଯେଉଁଠି ଏକଲାସିଆ କାଡିଆର ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରୁଛି । ପ୍ରି ଓରାଲ ଏଣ୍ଡୋସ୍କପିକ ମାଇଟୋନୋମୀ ପଦ୍ଧତିରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରିଛନ୍ତି ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁ ଏବଂ ତଙ୍କ ଟିମ୍ ।     

ଏକଲାସିଆ କାଡିଆ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମ୍ପର୍କରେ ଡାକ୍ତର ମନୋଜ ସାହୁ ଚୀନର ସାଂଘାଇରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୨୮ ଜଣ ଏକଲାସିଆ କାଡିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇସାରିଲାଣି । ୨୦୧୮ ମସିହା ସେପଟେମ୍ବର ୩୦ରେ ୫ ଜଣ ଏକଲାସିଆ କାଡିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରୋପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ । ସେପଟେ ଏହି ବିରଳ ଅପରେସନ ପରେ ଖୁସି ଜାହିର କରିଛନ୍ତି ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ମୁମ୍ବାଇ ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଏକଲାସିଆ କାଡିଆ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ସମ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମାତ୍ର ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ  ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଏକ ୭ ଜଣିଆ ଟିମ୍ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ।

   Related Posts