Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ‘ଲଭ ଲାଇଫ’, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

12/11/2019 at 6:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣାରୁ ଏକ ନୂଆ ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି। ନିୟମିତ ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ଶିଶୁ ଓ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଯାଉଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅନ୍ତର ଥିବା ପ୍ରଥମ ଥର ଜଣାପଡିଛି। ସମୟପୂର୍ବରୁ  ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଥମ ଥର ଜଣାପଡିଛି।

ଭାରତରେ ସମୟପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ଜନ୍ମହାର ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ। ଶିଶୁ ମା ଗର୍ଭରେ ଅନୁନ୍ୟ ୩୭ ସପ୍ତାହ ରହିବା କଥା। ତେବେ ତା ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ଅପରିପକ୍ୱ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନର ବିକାଶ ମଧ୍ୟ ଧିମେଇ ଯାଇଥାଏ। ଏଭଳି ୪୪ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଗବେଷଣାର ରିପୋର୍ଟ ଜାମା ନେଟୱାର୍କ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଏଭଳି ଶିଶୁଙ୍କ ରୋମାଣ୍ଟିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନା ସାଧାରଣ ସମୟରେ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ୨୮ ପ୍ରତିଶତ କମ ଥିବା ବେଳେ ବିବାହୋତ୍ତର ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏମାନେ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ କମ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏଣୁ ଏଭଳି ଶିଶୁ ବଡ ହୋଇ ପିତାମାତା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ କମ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ପିଲାମାନେ ସ୍ୱଭାବରେ ଲାଜକୁଳା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏକାନ୍ତ ରହିବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ସେହିପରି କୈଶୋରାବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ଏମାନେ ସ୍ୱଭାବିକ ସମୟରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ଭଳି ଅଧିକ ରିସ୍କ ନେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହୋଇ ନଥାନ୍ତି। ଏଣୁ ଏଭଳି ପିଲାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଭାବକ ଶୈଶବାବସ୍ଥାରୁ ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କ ରକ୍ଷା ଲାଗି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ନଚେତ କିଶୋର ବୟସରେ ସେମାନେ ସମାଜରୁ ଦୂରେଇ ଯିବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ। ସମୟପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁ ଶାରୀରିକ ନୁହେଁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ହାସଲ କରିପାରିନଥାନ୍ତି। ଏମାନେ ସହଜରେ ଜୀବନର ଆହ୍ୱାନକୁ ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପାରନ୍ତିନି। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ବୋଲି ମନ ଚିକିତ୍ସକ କହିଛନ୍ତି।   

   Related Posts