Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଲୁଟ୍ : ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଲଗାଇ ଡକାୟତି କରାଇଥିଲା IIFL କର୍ମଚାରୀ ଲାଲା ଅମ୍ରିତ ରାୟ
  • ||

ନର୍ସଙ୍କୁ ସାଲ୍ୟୁଟ୍ : ନିଜେ ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ କିନ୍ତୁ ୨୫୦ କି.ମି. ଦୂର ଯାଇ କଲେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା

4/04/2020 at 4:05 PM


ତିରୁଚିରା ୪।୪: କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଭୟାବହତା ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ପୋଲିସ ଏବଂ ଏପରିକି ସୁଇପରମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଲୋକଙ୍କ ସେବା କରୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କର ଭୂମିକା କାହାରିକୁ ଅଛପାନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦିନରାତି କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରିଚାଲିଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ଏକ ଉଦାହରଣ ତାମିଲନାଡୁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ନର୍ସ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ୨୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେହି ନର୍ସ ଜଣଙ୍କ ଆଠ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି । ତଥାପି ସେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଏତେ ଦୂର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ଏହି ନର୍ସଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ବିନୋଥିନି । ସେ ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବୟସ ୨୫ ବର୍ଷ । କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା କରିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ବିନୋଥିନି ତିରୁଚିରାଠାରୁ ତାମିଲନାଡୁର ରାମନାଥପୁରମ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରି COVID-19 ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଲାଗି ଆସିଥିଲେ ।

ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିନୋଥିନି ତିରୁଚିରର ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଅପ୍ରେଲ ୧ ତାରିଖରେ ରାମନାଥପୁରମର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଜେଡି)ଙ୍କର ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ କଲ୍ ଆସିଥିଲା । ଏହାପରେ ବିନୋଥିନି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ୨୫୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।

DYFI ଜିଲ୍ଲା ସଚିବ ପି ଲେନିନ୍, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭେଲମଣ୍ଡି ଏନ ନାଟରାଜନ୍ ଏବଂ କଲେକ୍ଟର ଏସ୍ ଶିବରାସୁ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପାସ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲେ । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହେତୁ ସେହି ପାସ୍ ଜରିଆରେ ତାଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା । ଏହାପରେ ୮ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ନର୍ସ ଶେଷରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହ କାରରେ ତିରୁଚିରାରୁ ରାମନାଥପୁରମ୍ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

   Related Posts