Tuesday, March 19, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗୋରା ସନ୍ତାନ ପାଇଁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଉପଚାର

ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ମାଁ ମାନେ କେମିତି ସୁସ୍ଥ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦେବେ ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଚାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସନ୍ତାନ ସୁସ୍ଥ ହେବା ସହ ସୁନ୍ଦର ଓ ଗୋରା ହେଉ । କିନ୍ତୁ ଶିଶୁର ରଂଗ କେମିତି ହେବ ତାହା କାହା ହାତରେ ନଥାଏ ବୋଲି ଗୋଟେ ଭୁଲ ଧାରଣା ରହିଛି । ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କେତେକ ଉପଚାର କଲେ ଶିଶୁର ରଂଗ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ ।  ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଗୋରା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହେବାର କଣ ଉପାୟ ରହିଛି।
-ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ୫-୬ ମାସ ଯାଏଁ ପଇଡ ପାଣି ସହ ମିଶ୍ରି ଚୋବାଇ ଖାଇଲେ ସନ୍ତାନ ଗୋରା ଓ ବୁଦ୍ଧିମାନ ହୋଇଥାଏ।
୧. ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସକାଳେ ଓ ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଗୋଟେ ଗ୍ଲାସ କ୍ଷୀରରେ କେଶର ମିଶାଇ ପିଇବା ଉଚିତ୍‌। ଫଳରେ ନିଜ ତ୍ୱଚା ଗୋରା ହେବା ସହ ଜନ୍ମ ହେବା ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଗୋରା ହୋଇଥାଏ।
୨.ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ପାନମଧୁରୀ ଖାଇଲେ କିମ୍ୱା ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ଶିଶୁ ଗୋରା ହୋଇଥାଏ।
୩. ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଅନୁଚିତ୍‌। ମାନସିକ ଚାପ ଶିଶୁ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ରଂଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।  
୪. ଗର୍ଭବତୀ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ଡାଳିମ୍ୱ ଓ ଅଙ୍ଗୁର ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ଏହି ଫଳର ମିଶ୍ରଣ ଶିଶୁର ଶରୀରକୁ ମଜବୁତ କରାଏ।
୫. ଅଁଳା ଓ ଅଁଳାରୁ ତିଆରି ଜାମ୍‌ ଖାଇବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।    

699 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର