Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୧ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୪୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଟ୍ରାକ୍‌ରୁ ଖସିଲା ଟ୍ରେନ୍‌, ଶହିଦ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ୨ଟି ବଗି ଲାଇନ୍‌ଚ୍ୟୁତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲା ସ୍ବାମୀ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||
  • ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍‌, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୩,୭୮୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ପରିସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ : ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ଖାଇବାକୁ ପାଉନାହାନ୍ତି ୨୬ ହଜାର ୮୮୭ ଶିଶୁ, ଗତ ତିନି ମାସ ଭିତରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୯୨ ବାଳକ ଓ ବାଳିକା ନିଖୋଜ

21/07/2019 at 6:48 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୧|୭: ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ଅନ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଦେବା କଥା କହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ  ରାଜ୍ୟରେ ୨୬ ହଜାର ୮୮୭ ଶିଶୁ ଏବେ ବି କୁପୋଷଣର ଶିକାର । ଓଡ଼ିଶାର ଯଥେଷ୍ଟ ବିକାଶ ହୋଇଛି ବୋଲି ନେତାଏ କେବଳ ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଖାଲି କୁପୋଷଣ କାହିଁକି ଗରୀବୀରେ ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ତଳଆଡ଼ ନମ୍ବର ଟୁ। ନିତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟ ଏହା ସୂଚାଉଛି । ଏସବୁକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି ସରକାର ନଗଡାରୁ କିଛି ଶିଖିଲେନି।

ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ଖାଇବାକୁ ପାଉ ନାହାନ୍ତି ୨୬ ହଜାର ୮୮୭ ଶିଶୁ । ପୃଷ୍ଟି କର ଖାଦ୍ୟ ବିନା ଜୀବନ ସହ ଲଢୁଛନ୍ତି । ଏକଥା ନିଜେ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ସ୍ବିକାର କରିଛନ୍ତି । ନିଜେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାନସଭାରେ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ୨୬ ହଜାର ୮୮୭ ଶିଶୁ କୁପୋଷଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସରକାର ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ଅପପୁଷ୍ଟି, ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବୋପରି ଗରୀବୀ ହଟାଇବାରେ ସଫଳତା ପାଇଥିବା ନେତାଏ ଡିଣ୍ଡିମ ପିଟୁଛନ୍ତି ।

ଆଉ ନିତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି ଗରିବୀରେ ଓଡ଼ିଶା ନମ୍ବର ଟୁ। ନିତି ଆୟୋଗର ସଷ୍ଟେନେବେଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଗୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶାର ୩୨ ଦଶମିକ ୫୯ ପ୍ରତିଶତ। ଏହାକୁ ନେଇ  ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି କହିଛନ୍ତି- ସରକାର ନଗଡାଠୁ କିଛି ଶିଖିଲେନି, ଶିଶୁଙ୍କୁ ଭଲ ଖାଇବାକୁ ତ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି ।

ପୃଷ୍ଟିହୀନ ଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ଲାଗି ସରକାର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।

ରାଜ୍ୟରୁ ଅପପୃଷ୍ଟି ଦୂର ଲାଗି ଅନେକ ଯୋଜନାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା କହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ତାହା କେତେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ଓ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ତାହା ଏଥରିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ବୁଝାପଡୁଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମନ୍ତ୍ରୀ ହିସାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଗତ ତିନି ମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪୯୨ଜଣ ବାଳକ ଓ ବାଳିକା ନିଖୋଜ  । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ୪୩୨ ନାବାଳିକା ଅଛନ୍ତି । ହେଲେ ତିନି ମାସ ଭିତେର ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଶିଶୁ ଓ ନାବାଳିକା ନିଖୋଜ ହେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ।

   Related Posts