Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

କରୋନା କାଳରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ମାନବିକତା, ୧୨୫ ରୁ ଅଧିକ ମୃତଦେହର କରିସାରିଲେଣି ସଂସ୍କାର

28/06/2021 at 2:45 PM

ପ୍ରୟାଗରାଜ ୨୮/୬ : କରୋନା କାଳରେ କେଉଁଠି ମାନବିକତା ହଜିଯାଉଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ନିଜର ଲୋକେ ବି କରିଦେଉଛନ୍ତି ପର । ଆଉ କେଉଁଠି କରୋନା ଶିକାର ହୋଇ ଅନାଥ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି ପିଲା । ଏହାରି ଭିତରେ ମାନବିକତାର ପରିଚୟ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ । ଅସହାୟଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜଣେ ଅଫିସର । ଏହି ଦେବଦୂତ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛି ପ୍ରାୟଗରାଜ ମହାନଗର ନିଗମର ଜୋନାଲ ଅଫିସର ନିରଜ କୁମାର ସିଂହ ।

ନିରଜ ଗତ ୧୦ ସପ୍ତାହରେ ୧୨୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତଦେହ ଦାହ କରିସାରିଲେଣି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ । ନୀରଜ କୁମାର ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କବରରୁ ଅଜ୍ଞାତ ଶବ ବାହାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଶବଦାହ କରିଥାନ୍ତି । ନୀରଜ ନିଜେ ନିଜ ହାତରେ କବରରୁ ବାହାର କରିଥାନ୍ତି ମୃତଦେହ । ଏପରିକି ନିଜେ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ।

ହାତରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବା, ଜୁଇର ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲିବା ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବା, ଏବଂ ପରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ନି ଦେବା ଭଳି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ କରିଥାନ୍ତି । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତଦେହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଳି ନ ଯାଏ, ନୀରଜ ସେଠାରେ ଜୁଇ ନିକଟରେ ବସିରହିଥାନ୍ତି । କାଠ ସହିତ, ଘିଅ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷଗୁଡିକ ବି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଶବଦାହ ପରେ ପାଉଁଶକୁ ମୋକ୍ଷ ଗଙ୍ଗାରେ ବୁଡ଼ାଇ ତାଙ୍କ ପରିତ୍ରାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ।

ଅନେକ ମୃତ ଦେହରୁ ବାହାରୁଥିବା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ କଦାପି ବିଚଳିତ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଗଙ୍ଗାର ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପରେ ନୀରଜଙ୍କୁ ଆଜିକାଲି ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ମୃତଦେହକୁ ଶବଦାହ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏପରିକି ସେ ଅଜଣା ମୃତ ଦେହର ଶବସତ୍କାର ସମୟରେ ନିଜ ଲୋକ ଭଳି ୨ ଠୋପା ଲୁହ ବି ବୁହାଇଥାନ୍ତି। ସତେ ଯେମିତି ତାଙ୍କର କେହି ସମ୍ପର୍କୀୟ ।

   Related Posts