Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

CPL ଖେଳିବାର ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ହେଲେ ୪୮ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେ

27/08/2020 at 10:58 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୦୮: ଲେଗ୍‌ ସ୍ପିନର ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେ କାରବିଆନ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (CPL 2020)ରେ ଖେଳିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ବୁଧବାର ଦିନ ତ୍ରିନିବାଗୋ ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ସେଣ୍ଟ ଜୁସିଆ ଜୋକ୍ସ ବିରୋଧରେ ଖେଳିଥିଲେ । ୪୮ବର୍ଷୀୟ ତାମ୍ବେ ଟି-୨୦ ଲିଗ୍‌ରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଖେଳାଳି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଣ୍ଡର-୧୯କ୍ରିକେଟର ସନ୍ନି ସୋହେଲ ୨୦୧୮ରେ ବାରବୋଡୋସ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟସ୍‌ ପାଇଁ ଖେଳିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ସେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକ ଭାବେ ଚୟନ ହୋଇଥିଲେ ।  

ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେ ସୁନୀଲ ନାରେଣଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ । ସେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ ୨୦୨୦ରେ ହୋଇଥିବା ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ନିଲାମରେ ସବୁଠାରୁ ବୟସ ଖେଳାଳି ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୟୁଏଇରେ ଏକ ଅନାଧିକୃତ ଟି-୧୦ ଲିଗ୍‌ ଖେଳିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ବୋର୍ଡ ଅଯୋଗ୍ୟ ଘୋଷିତ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ତାମ୍ବେଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ୨୦୨୦ରେ ନିଲାମରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲା । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡର ନିୟମ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ଖେଳାଳି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଘରୋଇ ଟି-୨୦ ଲିଗ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଯେତେବେଳେ କି ସେହି କ୍ରିକେଟର ଆଇପିଏଲ୍‌ ଓ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଖେଳରୁ ଅବସର ନେଇଥିବେ । ତେଣୁ CPL ଖେଳିବା ପାଇଁ ତାମ୍ବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର  ୧୯୭୧ରେ ଜନ୍ମ ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେ ଜଣେ ଲେଗ୍‌ ସ୍ପିନର ଅଟନ୍ତି । ୨୦୧୩ରେ ୪୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାମ୍ବେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ । ୨୦୧୩ରୁ ୨୦୧୬ରୁ ମଧ୍ୟରେ ୪ଟି ସିଜିନ୍‌ରେ ମୋଟ ୩୩ ଆଇପିଏଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳିଥିଲେ, ଏବଂ ୨୮ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଗତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତ୍ରିନାବାଗୋ ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ସେଣ୍ଟ ଜୋକ୍ସକୁ ୬ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି । ପ୍ରବୀଣ ତାମ୍ବେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନିଜ ପ୍ରଥମ ସିପିଏଲ୍‌ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ତାମ୍ବେ ଗୋଟିଏ ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ୧୫ରନ ଦେଇ ଗୋଟିଏ ଓ୍ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଛନ୍ତି ।   

   Related Posts