Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବଜାରକୁ ଆସୁଛି ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍: ସିଙ୍ଗଲ୍ ଚାର୍ଜରେ ଚାଲିବ ୫୦୪ କିଲୋମିଟର୍

8/12/2020 at 5:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୨ : ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାରର ଚାହିଦା ବହୁତ ବଢୁଛି। ଯାହାଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାହନ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାର ତିଆରି କରିବାକୁ ମନ ବଳାଉଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଦେଶର ଆଉ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ବାହନ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ Pravaig Extinction ଇଲେକ୍ଟ୍ରି କାର Mk1 ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି କାର ବଜାରକୁ ଛାଡିପାରେ। 

ନିକଟରେ କମ୍ପାନୀ ଏହି କାର ଉପରେ ପରଦା ଉଠେଇଛି। ଏହି କାର ପ୍ରଥମେ ଫ୍ଲିଟ୍ ଅପରେଟର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। କମ୍ପାନୀ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଲଞ୍ଚ କରିବ। ଏହାପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବା ପରେ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସହରମାନଙ୍କରେ ଲଞ୍ଚ କରିବ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଦୁଇଟି ଡୋର ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି କୁପେ କାରରେ କମ୍ପାନୀ ୪ଟି ସିଟ ବିକଳ୍ପ ଦେଇଛି। ଯଦି ଉତ୍ପାଦନ କଥା ଦେଖାଯାଏ ତାହେଲେ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୫୦୦ କାର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି।

କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି କାର୍ ଥରେ ଚାର୍ଜ କଲେ ୫୦୪ କିଲୋମିଟର୍ ଯାଇପାରିବ। ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ୩୦ ମିନିଟରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ ଚାର୍ଜ ହୋଇଯିବ। ଏହି କାରରେ ଯେଉଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟର୍ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି ତାହା 202 hp ପାୱାର୍ ବିଶିଷ୍ଟ ଏବଂ 2,400 Nm ଟର୍କ ଜେନେରେଟ କରିଥାଏ। ପିକଅପ୍ ଓ ସ୍ପିଡ୍ ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ଏଜ କାର୍ ଉତ୍ତମ। କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି କାର ୫.୪ ସେକେଣ୍ଡରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୦ ରୁ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର୍ ସ୍ପିଡ଼ରେ ଯାଇପାରିବ। ଏହି କାରର ସର୍ବାଧିକ ସ୍ପିଡ୍ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୯୬ କିଲୋମିଟର।

Pravaig ର ଏହି ନୂଆ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ। ବଜାରରେ ଲଞ୍ଚ ହେବାପରେ ଏହି କାର୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ପ୍ରମୁଖ ବାହନ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ହ୍ୟୁଣ୍ଡାଇର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ କୋନା ଓ ଏମଜି ମୋଟର୍ସ ଜେଡଏସ୍ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦିତା କରିବ। Hyundai Kona ସିଙ୍ଗଲ୍ ଚାର୍ଜରେ ୪୫୨ କିଲୋମିଟର ଓ MG ZS ସିଙ୍ଗଲ ଚାର୍ଜରେ ୩୪୦ କିଲୋମିଟର ଡ୍ରାଇଭ୍ ରେଞ୍ଜ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହି କାରକୁ କମ୍ପାନୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫ୍ୟୁଚରଷ୍ଟିକ୍ ଡିଜାଇନ୍ ଦେଇଛି। ଏହି କାରକୁ ଭାରତର ଟେସ୍ଲା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି।

   Related Posts