Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ପ୍ରତିଦିନ ମରି ମରି ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ…

27/02/2020 at 7:11 PM

ରାୟଗଡ଼ା୨୭/୨: ନଈରେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ । କୌଣସି ବି ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇପାରେ ଅନେକ ଗାଁ । କାରଣ ଭୂସ୍ଖଳନ ଘଟି ନଦୀ ଗୁଡିକର ଗତିପଥ ବଦଳୁଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ନଈକୂଳିଆ ।

ବଢୁଛି ଭୁସ୍ଖଳନ, ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ୫୫ ଖଣ୍ଡ ଗାଁ । କୂଳ ଖାଉଛି ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରମୁଖ ନଦୀ ବଂଶଧାରା, ନାଗାବଳି, କଲ୍ୟାଣୀ ଓ ଝାବତି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ କଥାହେଲା ରାୟଗଡା ସହର ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ନାଗାବଳୀ ନଦୀ କୂଳ ଧସି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରି ଚାଲିଛି। ନଦୀଗୁଡ଼ିକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମାଳବନ୍ଧ ଏବଂ ଆଡ଼ିବନ୍ଧ ବନ୍ଧ ନଥିବାରୁ ଜନବସତି ପ୍ରତି ବିପଦ ଦିନକୁ ଦିନ ଘନେଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସେପଟେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭୁସ୍ଖଳନ ଘଟି କୂଳ ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ ।  ଅନେକ ଚାଷଜମି ମଧ୍ୟ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇଗଲାଣି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ନଈକୂଳିଆ ।

ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ  ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ  ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ୯୪ କୋଟି ୨୩  ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୧୬ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପର ଆକଳନ କରାଯାଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଛି । ୨୦୧୪ରେ ଏହା ପଠାଯାଇଥିବା ବେଳ ରାଜ୍ୟ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶ ଦାତା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଯାଏ ଅର୍ଥ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଉ ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ଓ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଆଗକୁ ବଢି ପାରୁନି । ଅନ୍ୟପଟେ ତୁରନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଦୃଢ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଥିବାକ ହିଛନ୍ତି ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ନିର୍ବ।ହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ।

ପ୍ରକକୁଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ ମିଳୁନଥିବା ବେଳେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଯିବ। ଯାହାକି ୧୧୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ତବେ ଦେଖିବାର କଥା କେବେ ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳୁଛି । ଆଉ ନଈକୂଳିଆଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ମିଳୁଛି ।

   Related Posts