Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘ଇତିହାସରେ ହୋଇଥିବା ଭୁଲଗୁଡିକୁ ଏବେ ସୁଧାରୁଛି ଭାରତ’, କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ବର୍ଷିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

୭୦ ବର୍ଷ ହେଲା ନିର୍ଜଳ ଉପବାସରେ ଅଛନ୍ତି ସାଧୁ, ବିନା ଖାଦ୍ୟରେ ବି ଦିଶୁଛନ୍ତି ବେଶ୍ ସତେଜ୍

23/09/2019 at 6:35 PM

ଗୁଜରାଟର ପ୍ରହ୍ଲାଦ ମାତାଜୀ ନାମକ ଏହି ସାଧୁ ଜଣକ ଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ହେଲା କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ଦୂରର କଥା ପାଣି ବି ପିଉ ନାହାନ୍ତି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବେଶ ସତେଜ ରହିଛି। ସାଧୁ ୧୯୪୦ ମସିହାରୁ କିଛି ଖାଇନଥିବାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ଅଜାଣତରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଜର ରଖିବାକୁ କ୍ୟାମେରା ବି ଲଗାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ସେ କରୁଥିବା ଦାବି ଓ ତାଙ୍କ ଚାଲିଚଳଣରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜି ନାହିଁ। ଏଣୁ ସାଧୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣରୁ ଶକ୍ତି  ଓ ପବନରୁ  ଅକ୍ସିଜେନ ସଂଗ୍ରହ କରି ଜୀବିତ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ସାଧୁଙ୍କ ନାମ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଜାନୀ।  ବେଶ ସାଧାସିଧା ନିରଳଶ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ। ସେ ଗତ ୧୯୪୦ ମସିହାରେ ଶେଷ ଥର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ମନେ ପକାଇପାରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଗତ ୭୦ ବର୍ଷରେ ସେ ଖାଦ୍ୟ ଦୂରର କଥା କେବେ ଗୋଟେ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ବି ପିଇନାହାନ୍ତି । ସାଧୁ ହୁଏତ ମିଥ୍ୟା ଦାବି କରୁଥାଇପାରନ୍ତି। ଏଣୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଜର ରଖିବାକୁ ଅଜାଣତରେ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ୧୦ ଦିନର ଚାଲିଚଳନର ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଚାଲିଚଳନରେ ସାମାନ୍ୟତମ ସନ୍ଦେହ ମଧ୍ୟ ହେଉ ନାହିଁ।

ତେବେ ଏହି ୧୦ ଦିନରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟତମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବି ଦେଖାଯାଇନି। ସେ ପୂର୍ବରୁ ଜେପରି ସତେଜ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିଲେ ୧୦ ଦିନରେ ବି ତାଙ୍କୁ ସେମିତି ସତେଜ ଦେଖାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଓଜନରେ ମଧ୍ୟହ୍ରାସ ହୋଇନି। ଏଣୁ ସାଧୁ କରୁଥିବା ଦାବି ହୁଏତ ସତ୍ୟ ବୋଲି ଏବେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ସାଧୁଙ୍କ ଜୀବନଯାପନ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବେ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ବି ଆଚମ୍ବିତ କରିଛି।

   Related Posts