Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||

ଉପକୂଳ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପାରାଦୀପରେ ଚାଲିବ ୨ ଦିନିଆ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ସାଗର କବଚ

6/11/2020 at 9:41 AM

ପାରାଦୀପ୬/୧୧: ଉପକୂଳ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପାରାଦୀପରେ ଚାଲିବ ଦୁଇ ଦିନିଆ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ସାଗର କବଚ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସାଗର କବଚରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନା, ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ, ମେରାଇନ ପୋଲିସ ଓ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ। ୨୬ / ୧୧ ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଜଳପଥର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ତେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ସମସ୍ତ ଉପକୂଳକୁ ସୂରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବା ସହିତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାଗରକବଚ ନାମରେ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ କରାଯାଇ ଆସୁଅଛି।

ସେହିପରି ପାରାଦୀପ ଉପକୂଳ ସୂରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀବାହିନୀ ସଦାସର୍ବଦା ସଜାଗ ହୋଇ ରହିଥିବା ବେଳେ ପାରାଦୀପ ମେରାଇନ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରେ ସୂରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ପାରାଦୀପରେ ମାଛଧରା ବନ୍ଦର ଥିବାରୁ ହୁଏତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ରୁ ମାଛଧରା ବୋର୍ଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରବେଶ କରି ପାରନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମେରାଇନ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତେଣୁ ପୂର୍ବରୁ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରେ ଏ ନେଇ ଡାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ବାରା ସମସ୍ତ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ମତ୍ସ୍ୟ ସଙ୍ଘ ପକ୍ଷରୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ବୋର୍ଟ ମାନଙ୍କ କାଗଜପତ୍ର ସହିତ ବୋର୍ଟ ଡ୍ରାଇଭର ମାନଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ସହିତ ପରିଚୟ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ସ୍ଥଳ ଭାଗର ସୂରକ୍ଷା ଦେଇ ଆସୁଥିବା ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ  ଏହି ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ପାରାଦୀପରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସ୍ଥାନରେ ଚେକିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ଥିବା ପ୍ରବେଶ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଥକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ସାଗରକବଚ ନାମରେ ଦୁଇ ଦିନିଆ ସମରାଭ୍ୟାସ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ପାରାଦୀପ ଉପକୂଳରେ ମଧ୍ୟ ସମରାଭ୍ୟାସ ଜାରି ରହିଛି।

   Related Posts