Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ଦେଶର ବଜାରରେ ବଢୁଛି ଆଳୁ, ପିଆଜ ଓ ଟମାଟୋ ମୂଲ୍ୟ

5/10/2020 at 6:59 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୫।୧୦: ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଏବେ ଚାରିଆଡୁ ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ପଡିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ମୂଲ୍ୟ ବଢିବଢି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପନିପରିବା ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଦର ବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ସବୁଜ ପନିପରିବା ଦର ଆଗରୁ ବଢିକି ରହିଛି, ଏଥିରେ ଏବେ ଟମାଟୋ, ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅଣ୍ଟା ବଙ୍କା କରିଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଉପଭୋକ୍ତା ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍‌ରୁ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବଜାର ଦର ଆୟତ୍ତ ହେବା ସ୍ଥିତିରି ନଥିବା ଜଣାପଡୁଛି।

ପାଇକାରୀ ବଜାରରେ ଅକ୍ଟୋବର ୫ ତାରିଖରେ ଆଳୁ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟଲ ଦର ୨ହଜାରରୁ ୬ ହଜାରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ଦର କେତେ ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ। ଏବେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ବଜାରରେ ପ୍ରତି କେଜି ଆଳୁ ୨୨ରୁ ୬୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଆଳୁକୁ ଦେଖିଲେ ପିଆଜ ଦର ପ୍ରାୟ ୩ ଗୁଣା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି। ସେହିପରି ସାରା ଦେଶରେ ଟମାଟୋ ଏବେ ପ୍ରତି କେଜି ୧୦ରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ସାରା ଦେଶରେ ଏବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରେ ପିଆଜ ଦର ଶସ୍ତା ରହିଛି। ଏଠାରେ ପାଇକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟର ୧୫ଶହ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଥିରୁ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ପ୍ରତି କେଜି ପିଆଜ ଦର ୨୦ରୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସହରରେ ଦର ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଆଇଜଲ ଓ ପୋର୍ଟବ୍ଲେୟାରରେ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟର ପିଆଜ ଦର ୬ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ନାସିକରେ ପିଆଜ ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟର ୨ହଜାର ୫୩୩ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କ୍ୱିଣ୍ଟର ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

   Related Posts