Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

କନ୍ଧଆଳୁର ବଢିଛି ଚାହିଦା, ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଚାଷୀ : ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଲାଭଦାୟକ

26/02/2020 at 12:43 PM

କନ୍ଧମାଳ ୨୬।୦୨:  କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମାଳ ଆଳୁ ବା କନ୍ଧଆଳୁର ବେଶ୍ ଚାହିଦା ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଏପରିକି ବିଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଛି ଏହି କନ୍ଧଆଳୁ । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶୀ ଢାଞ୍ଚାରେ ଆଉ ବିନା ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକରେ ମାଳ ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିବାରୁ  ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦ ପାଲଟିଛି । ତେବେ ଏହି କନ୍ଧଆଳୁ ଚାଷ କରିବା ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିଲେ ଉତ୍ପାଦନ ବଢ଼ିପାରନ୍ତା

ଦେଖିବାକୁ ଛୋଟ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେଉଥିବା ଏହି ଆଳୁର ଚାହିଦା କାହିଁରେ କଣ । ମାଳ ଆଳୁ ବା କନ୍ଧ ଆଳୁ ନାଁରେ ପରିଚିତ ଏହା । କେହି କେହି ଏହାକୁ ଠୁରି ଆଳୁ ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି । ବିନା ସାର, କୀଟନାଶକରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶୀ ପଦ୍ଧତିରେ ଏହି ଆଳୁ ଚାଷ କରାଯାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଶର୍କରା ଅଂଶ କମ୍ ଥିବାରୁ ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ଏହି ମାଳ ଆଳୁକୁ । ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଘରେ ଖାଇବା ସହ ସଂପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ ଦେବାଲାଗି ଏହି ଆଳୁ ଚାଷ କରିଥାଆନ୍ତି ।

ଶୀତଳଭଣ୍ଡାରରେ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପାଖାପାଖି ରହିଥାଏ ଏହି ଆଳୁ । କନ୍ଧମାଳ ଚାଷୀ ଏହି ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପରେ ନିଜ ପାଇଁ ସାଇତି ରଖିବା ପରେ ବଳକା ଆଳୁକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥାଆନ୍ତା । ବଜାରରେ ଏହି ଆଳୁ କେଜି 20ରୁ 30 ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ମାଳ ଆଳୁ ଚାଷ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ନାହିଁ ।

ଚାଷୀ ନିଜ ଅର୍ଥରେ ସବୁକିଛି କରେ । ତେଣୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଚାଷୀ ଏହାକୁ ଚାଷ କରନ୍ତି ।ତେବେ କନ୍ଧ ଆଳୁ ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ।ତେବେ ବିନା ସାର ଓ କୀଟନାଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମାଳ ଆଳୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କେବେ ମିଳିବ ତାକୁ ଅପେକ୍ଷା  ରହିଛି ।

   Related Posts