Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||

କନ୍ଧଆଳୁର ବଢିଛି ଚାହିଦା, ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅପେକ୍ଷାରେ ଚାଷୀ : ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଲାଭଦାୟକ

26/02/2020 at 12:43 PM

କନ୍ଧମାଳ ୨୬।୦୨:  କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମାଳ ଆଳୁ ବା କନ୍ଧଆଳୁର ବେଶ୍ ଚାହିଦା ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଏପରିକି ବିଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ ହେଉଛି ଏହି କନ୍ଧଆଳୁ । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶୀ ଢାଞ୍ଚାରେ ଆଉ ବିନା ସାର ଏବଂ କୀଟନାଶକରେ ମାଳ ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଉଥିବାରୁ  ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦ ପାଲଟିଛି । ତେବେ ଏହି କନ୍ଧଆଳୁ ଚାଷ କରିବା ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିଲେ ଉତ୍ପାଦନ ବଢ଼ିପାରନ୍ତା

ଦେଖିବାକୁ ଛୋଟ । ହେଲେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେଉଥିବା ଏହି ଆଳୁର ଚାହିଦା କାହିଁରେ କଣ । ମାଳ ଆଳୁ ବା କନ୍ଧ ଆଳୁ ନାଁରେ ପରିଚିତ ଏହା । କେହି କେହି ଏହାକୁ ଠୁରି ଆଳୁ ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି । ବିନା ସାର, କୀଟନାଶକରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେଶୀ ପଦ୍ଧତିରେ ଏହି ଆଳୁ ଚାଷ କରାଯାଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଶର୍କରା ଅଂଶ କମ୍ ଥିବାରୁ ଡାଇବେଟିସ୍ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ଏହି ମାଳ ଆଳୁକୁ । ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଘରେ ଖାଇବା ସହ ସଂପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ ଦେବାଲାଗି ଏହି ଆଳୁ ଚାଷ କରିଥାଆନ୍ତି ।

ଶୀତଳଭଣ୍ଡାରରେ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପାଖାପାଖି ରହିଥାଏ ଏହି ଆଳୁ । କନ୍ଧମାଳ ଚାଷୀ ଏହି ଆଳୁ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପରେ ନିଜ ପାଇଁ ସାଇତି ରଖିବା ପରେ ବଳକା ଆଳୁକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥାଆନ୍ତା । ବଜାରରେ ଏହି ଆଳୁ କେଜି 20ରୁ 30 ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ମାଳ ଆଳୁ ଚାଷ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ନାହିଁ ।

ଚାଷୀ ନିଜ ଅର୍ଥରେ ସବୁକିଛି କରେ । ତେଣୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଚାଷୀ ଏହାକୁ ଚାଷ କରନ୍ତି ।ତେବେ କନ୍ଧ ଆଳୁ ଚାଷ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ।ତେବେ ବିନା ସାର ଓ କୀଟନାଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମାଳ ଆଳୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ କେବେ ମିଳିବ ତାକୁ ଅପେକ୍ଷା  ରହିଛି ।

   Related Posts