Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାତ୍ୟାରୁ ଗଭୀର ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ‘ଗୁଲାବ’, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଲାଗି ରହିଛି ବର୍ଷା
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବ : ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ବୈତରଣୀ ପଠାରେ ଚରୁଥିଲେ ମଇଁଷି, ପାଣି ଭିତରକୁ ଟାଣିନେଲା କୁମ୍ଭୀର : ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ
  • ||

ବାଲେଶ୍ବରର ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହେବ ବନ୍ଦର

15/11/2018 at 4:12 PM

ବାଲେଶ୍ବର ୧୫/୧୧: ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କର ନିଷ୍ପତି କ୍ରମେ ୨୦୦୬ମସିହାରେ ବାଲେଶ୍ବରର ଚୌମୁଖଠାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ବନ୍ଦର ହେବ ବୋଲି ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା। ସେଥତ୍ପାଇଁ ଏମ୍ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୦୮ମସିହାରେ ସେଠାରେ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କୋଟ କଚେରୀ ମାମଲାପାଇଁ ତାହା ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏଇ କିଛି ମାସ  ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର କ୍ଲିୟରେନ୍ସ ମିଳିବା ପରେ ସେଠାରେ ବନ୍ଦର ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି।  ସେଠାରେ ବନ୍ଦର କରିବାପାଇଁ କ୍ରିୟେଟିଭ ପୋଟ ତାର ଦାଇତ୍ବ ନେଇଛି। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଏଥିରେ ୫୧% ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବାର ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି। ଏହି ବନ୍ଦର ପାଇଁ  ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪୬ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏହି ବନ୍ଦର ପାଇଁ ସରକାର ଡ଼େ।ଗରାରୁ ଚୌମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮କି.ମି ନଦୀ ଉପକୂଳ ସ୍ଥାନ ଦେଇଅଛନ୍ତି। ଏତଦବ୍ୟତୀତ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ୨୪କି.ମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚେନାଲ ଖୋଳାଯିବ। ଯାହାଫଳରେ ଜାହାଜ ଗୁଡ଼ିକ ସୁରୁଖୁରୁରେ ବନ୍ଦର ନିକଟକୁ ଆସିପାରିବ। ଏହି ବନ୍ଦର କାର୍ଯ୍ୟ ଆସନ୍ତା ଜାନୁଆରୀ ମାସରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ହଲେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ।ୟରେ ଅମର୍ଦ୍ଦ। ରୋଡ଼ରୁ ଚୌମୁଖ ପର୍ଯୟ’ ରେଳପଥ ନିର୍ମ।ଣ କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ନିର୍ମ।ଣ କରାଯିବ। ଏହି କାମ ସରିବାପାଇଁ ଅତିକମରେ ୩ବର୍ଷ ଲାଗିବ। ଦୀର୍ଘ ୧୦ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବାପରେ ପୁଣି ବନ୍ଦର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ସିଂ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ବାଲେଶ୍ବରବାସୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବନ୍ଦର ହେବା ଫଳରେ ୪ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି  ସେ କହିଥିଲେ।

   Related Posts