Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସାମ୍ନାରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଅଖାଡା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ନିଧନ, ଫାଶିରେ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଶରୀର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ୧୫ବର୍ଷ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ : ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିର ମାରାଥନ୍ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ୧୦୮ ଆମୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୋହିଲେ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୁମର ଖୋଲିଲେ କି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ? ଲାଏ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପଚରାଗଲା ୧୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନିମାପଡା : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ନେଇ ବିଏସଏଫର ଫ୍ଲାଗ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ
  • ||

ଭାରତର ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୩୦ କୋଟି କିନ୍ତୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୧.୪୬ କୋଟି ଲୋକ ; ବଢୁଛି କୋଟିପତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହେଲେ ଦେଉନାହାନ୍ତି କର

24/07/2021 at 2:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୭ : କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କର (CBDT) ବୋର୍ଡର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ ମସିହାରେ ଦେଶରେ ମାତ୍ର ୧.୪୬ ଲୋକ ଆୟ କର ଦେଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ୧୩୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତରେ ମାତ୍ର ୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବି ଆୟ କର ଦେଉନାହାନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭାରତରେ ଧନୀକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଏବଂ ବହୁ ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତି କିଣୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମ ନୁହେଁ । ଦିନକୁ ଦିନ ଧନୀକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି କିନ୍ତୁ ଆୟ କର ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବେଶ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ।

CBDTର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷ ୨୦୧୮-୧୯ରେ କେବଳ ୪୬ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କରଦାତା ନିଜ ରୋଜଗାର ୧୦ ଲକ୍ଷ ଉପରେ ଥିବା ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ୧ କୋଟି ଲୋକ ନିଜ ରୋଜଗାର ୫ରୁ୧୦ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଇଛନ୍ତି । ସେହି ବର୍ଷ ମୋଟ ୫.୭୮ କୋଟି ଲୋକ ଆୟ କର ଫେରସ୍ତ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧.୦୩ କୋଟି ଲୋକ ନିଜ ରୋଜଗାର ୨.୫ ଲକ୍ଷରୁ କମ ଦେଖାଇଥିଲେ ।

ପ୍ରାୟ ୩.୨୯ କୋଟି ଲୋକ ନିଜର ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୨.୫ ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୫ ଲକ୍ଷରୁ କମ ଆୟ ବର୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରିବେଟ୍ ଦ୍ବାରା କର ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟ୍ୟାକ୍ସପେୟର ଟ୍ରଷ୍ଟର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମନୀଷ ଖେମକା କହିଛନ୍ତି, ସ୍ବାଧିନତାର ୭୪ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ରାଜସ୍ବରେ ପ୍ରାୟ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକମାନଙ୍କର କୌଣସି ଯୋଗଦାନ ନାହିଁ ।

ବିକଶିତ ଦେଶମାନଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେବାକୁ ଗଲେ, ସେ ଦେଶ ଗୁଡିକରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆୟକର ଦିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏହା ଆଦୌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ । ଦେଶ ବିକାଶରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏହାର ବିପରୀତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ୧୩୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ଆୟ କର ଦେଉଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୧.୫ କୋଟି ଲୋକ । ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ କୋଟିପତି ତଥା ଧନୀକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି କିନ୍ତୁ ସେହି ପରିମାଣର କର ଦେଉନାହାନ୍ତି ଲୋକେ । ଦେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏଭଳି ମାନସିକତାକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ହେବ ।

ଆଉ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ୨୦୧୯ରେ ୨.୬୯ କୋଟି ଲୋକ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତିଦିନ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୭୩ ହଜାର ଲୋକ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଦେଶରେ ଦାମୀ କାରଗୁଡିକର ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । FADA ମୁତାବକ ୨୦୨୧ରେ ବିଳାଶମୟ କାର ବିକ୍ରି ୧୬୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କେବଳ ଜୁନ ମାସରେ ୨.୫୫ କାର ବିକ୍ରି ହୋଇଛି ।  

   Related Posts