Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର, ପ୍ରେମଚନ୍ଦ୍ର ଚୌଧରୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସଞ୍ଜୟ ସିଂହଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ଡେଲାଙ୍ଗ : କଣାସ ଗାଁ ସମତେ ବଜାରକୁ ୭ଦିନ ଯାଏଁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ ଘୋଷଣା, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦେଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ରକ୍ତମୁଖା ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ, ଯବାନଙ୍କୁ ଘରୁ ଟେକି ନେଇ ଗଳାକାଟି କଲେ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୩୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ବାପା ଦିନ ମଜୁରିଆ, ଟ୍ୟୁସନ କରି ପାଠପଢିଲେ ଆଉ ନାସାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେଲେ ଯାଜପୁରର ହେମନ୍ତ ଓଝା

10/02/2019 at 3:57 PM

ଯାଜପୁର୧୦|୨: ଦୃଢ ସଂକଳ୍ପ, ନିରନ୍ତର ପ୍ରେଚେଷ୍ଟା- ଅସାଧ୍ୟକୁ ସାଧନ କରିପାରେ । ଲକ୍ଷ୍ୟ ପଥରେ ଯେତେଯାହା ବାଧାବିଗ୍ନ ଆସିଲେ ବି, ଆପେ ଆପେ ଦୂରେଇ ଯାଏ । ଏହାର ଏକ ପ୍ରମାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଯାଜପୁର ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ରାଇଛନ୍ଦା କମାରସାହି ଗାଁର ହେମନ୍ତ ଓଝା । ବାପା ଦିନ ମଜୁରୀଆ, କିନ୍ତୁ ନିଜର ନିଷ୍ଠା, କଠିନ ଅଧ୍ୟବସାୟ ଯୋଗୁଁ ହେମନ୍ତ ଏବେ ନାଶା ବୈଜ୍ଞାନିକ ।

ହେମନ୍ତ ଓଝା । ଘର ଧର୍ମଶାଳା ରାଇଛନ୍ଦା ଗାଁରେ । ବାପା ଅର୍ଜୁନ ଓଝା ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରୀଆ । ବହୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟରେ ୪ ପୁଅ-ଝିଅଙ୍କୁ ବଡ କରିଛନ୍ତି । ପିଲାଦିନୁ ହେମନ୍ତ ଥିଲେ ମେଧାବୀ । ୨୦୦୯ରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିଥିଲେ । ସେହିବର୍ଷ କିନ୍ତୁ କଲେରେ ନାଁ ଲେଖାଇ ପାରିନଥିଲେ । ବାଧକ ସାଜିଥିଲା ଅର୍ଥ । ଶିକ୍ଷାପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ଟ୍ୟୁସନ କରି ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନ ପଢିଥିଲେ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ୨୦୧୨ରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବିଜ୍ଞାନରେ ବି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଉତ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୁକ୍ତ ତିନି ବିଜ୍ଞାନ ପଢିଥିଲେ । ଆଇଆଇଟି ଚେନାଇରେ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରଟେଡ୍ ପିଏଚଡି ସହ ଗଣିତରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରିଥିଲେ । ସେଠାରେ ଦେଇଥିବା ଆଠଟି ପରୀକ୍ଷାରୁ ୫ଟିରେ ପ୍ରଥମ ଓ ଦୁଇଟିରେ ଦୀତିୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ନାସା ତରଫରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ଆମେରିକା । ସେଠାରେ ମେଡାଲ ସହ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଛନ୍ତି । ଆଇଆଇଟି ପ୍ରବେଶିକାରେ ସଫଳତାର ସହ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାରୁ ନାସର କନିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକଭାବେ ଗବେଷଣା କରିବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ବାପା, ମା, ବଡଭାଇ ଓ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହୋଯୋଗ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଥିଲା ବୋଲି ହେମନ୍ତ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts