Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ମାନ ରଖିଲା ଭାରତ, ଶେଷ ଦିନିକିଆରେ କଙ୍ଗାରକୁ ୧୩ ରନରେ ଦେଲା ମାତ୍, ୨-୧ରେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଗାଁ ମଶାଣୀରେ ମିଳୁନି ଜାଗା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ହେଲା ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡିଛି ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ, ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ ରାମକ୍ରିଷ୍ଣାର ଥିଲା ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୧୨ ଡାଏଲ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ସବୁ ଜରୁରୀ ସେବା ଓ ସହାୟତା : ନୂଆ ଏକକ ପୋଲିସ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ୍ ନମ୍ବର ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ : ‘ସ୍କୁଲ ଫି’ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଇନ ନାହିଁ’- ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ରଖିଲେ ସରକାର
  • ||
  • ୩ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ଅଭୟକାନ୍ତ ପାଠକ: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ଦର, ଏଣିକି ୪ଶହ ଟଙ୍କାରେ ହେବ କୋଭିଡ୍ RT-PCR ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||

ଓବିସି କାର୍ଡରେ କାହାର କେତେ ଫାଇଦା : ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓବିସିଙ୍କ ପ୍ରେମ ଦେଖି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସ୍ତବ୍ଧ

18/02/2020 at 5:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୮/୨: ରାଜ୍ୟରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଗଣନା ପାଇଁ ବିଧାନସଭାରେ ସର୍ବ ସମ୍ମତ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରାଜନୀତି । ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଓବିସି ବିଲ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜେପି କହିଛି ଜନଗଣନା କାମ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର, ରାଜ୍ୟର ନୁହେଁ। ବିଜେଡି ଜାତିଭିତ୍ତିକ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ଏଭଳି ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଚାଲ ଖେଳୁଛି । ସେପଟେ ବିଜେଡି କହିଛି ସମାଜର ଏକ ବଡ ଭାଗର ଉନ୍ନତି ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଓ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବା ନିହାତି ଦରକାର । ତେଣୁ ଓବିସି ମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଗଣନାରେ ରାଜନୀତି କରାନଯାଉ ।

ଓବିସି କାର୍ଡରେ କାହାର କେତେ ଫାଇଦା । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ କଥା ଏକ ପ୍ରକାର ଭୁଲିଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ହଠାତ୍‌ ଓବିସିଙ୍କ ପ୍ରେମ ଦେଖି ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ସ୍ତବ୍ଧ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଳ ଦେଖାଇ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉଥିଲେ ସରକାର । ଓବିସି କମିଶନ ଗଠନ ନେଇ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଗଡି ଚାଲିଥିଲା । ଏବେ ଓବିସି ଜନଗଣନା କରିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଧାନସଭାରେ ସର୍ବସମ୍ମତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିବା ବିରୋଧୀଙ୍କ ହଜମ ହେଉନି ।କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ସରକାର ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ଦୁଇଟି ଶିକାର ଭଳି ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ଓବିସି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି । ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଆଳରେ ଓବିସି ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେପି କହିଛି ଜନଗଣନା କରିବା କାମ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରର । ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେଡିର ଜବାବ ଓବିସି ମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଗଣନାରେ ରାଜନୀତି କରାନଯାଉ ।

ଓବିସି ବିଲ୍ ପାସ୍ ହେବା ପରେ ଓଡ଼ିଶାର ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ସାମାଜିକ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଓ ଆର୍ଥିକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇପାରିବ ।ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବ ସମ୍ମତି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଛି । ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଗଣନା କରିପାରିବେ । ଏହାଦ୍ବାରା ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଶିକ୍ଷାଗତ ଉନ୍ନତି ସହ ସେମାନଙ୍କ ଲାଗି ସରକାର ଯୋଜନା କରିପାରିବେ ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଛନ୍ତି ।

୧୯୩୧ରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୧୧ ଏସ୍.ଇ.ସି.ସି ସର୍ଭେରେ ଓବିସି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲେ ବି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଅଣାଯାଇ ନଥିଲା । ୨୦୨୧ ଜନଗଣନା ସମୟରେ ଓବିସି ଓ ପଛୁଆବର୍ଗଙ୍କ ଜନଗଣନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥିଲେ । ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ର ନକରାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦେଖାଇଥିଲା । ଫଳରେ ନିଜେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କ ଗଣନା କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମଥର ହେବ ।

   Related Posts