Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଭିନେତା ଆଶିଷ ରାୟଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’ ପ୍ରଭାବରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍, ୨ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୪୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୫୨୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଢେଙ୍କାନାଳରେ ବିୟର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ସରଗରମ ରାଜନୀତି

18/11/2018 at 6:43 PM

ଢେଙ୍କାନାଳ ୧୮/୧୧ : ଢ଼େଙ୍କନାଳ ବଳରାମପୁରରେ ବିୟର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିକୁ ପାଇଁ ଗଛ କାଟାଯିବା ଏବେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଡେଇଁ ରାଜଧାନୀର ହଟ୍‌ ଟପିକ୍‌ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଏହାର ତଦନ୍ତ ସହିତ ଗଛକଟା ବନ୍ଦ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।  ତେବେ ବିରୋଧୀ ଏଥିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇନାହାନ୍ତି ।  ଏପଟେ ବଳରାମପୁର ଗାଁ ଲୋକେ ମଦ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି କାମ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ମୃତ ବୃକ୍ଷର ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟି । ଚାଲିଛି ଭଜନ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ। କଟାଗଣ୍ଡି ତଳେ ହେଉଛି ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ।  ପାଣି ଦେଉଛନ୍ତି । ମହାପ୍ରସାଦ ସେବନ ବି ହେଉଛି । ଏ ହେଉଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ବଳରାମ ପୁରର ଦୃଶ୍ୟ। ସେହି ବଳରାମପୁର ଯେଉଁଠାରେ ବିୟର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ପାଇଁ ଦିନଦିନ ଗଡ଼ିଛି ପ୍ରାୟ ୬ଶହ ଗଛ । ଗାଁ ଲୋକେ ଏହାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରିବା ମୁଡରେ ନାହାନ୍ତି । ଗାଁ ଲୋକେ ସିଧା ସିଧା ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।  ମରିବେ ପଛେ  ମଦ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ନିର୍ମାଣ କରାଇଦେବେ ନାହି । ବଳରାମପୁର ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସେଠାରେ ରଣହୁଂକାର ଦେଇଛି। ସଂପୃକ୍ତ ସ୍ଥାନରୁ ହଜାରେରୁ ଅଧିକ ଗଛ କଟାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।  ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତା ବି ଡେରା ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଗଛ କାଟିବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାର ଆରଡିସି ସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ବି ଥମିନି ରାଜନୀତି । ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି  ଆଇନ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ରର ବିନା ଅନୁମତିରେ ଗଛ କଟାଯାଇ ପାରିବନି । ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଗଛ କଟା ହୋଇଛି, ଯାହା  ବେଆଇନ  ଓ ଅପରାଧ । ପୋଲିସକୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କାହିଁକି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇନି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ବିଜେପି ବି ସମାଲୋଚନା କରିଛି । ସେପଟେ ବିଜେଡି କହିଛି  ତଦନ୍ତ ପରେ ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ।

P&A ବଟଲ୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ବିୟର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଇଡକୋରୁ ୧୨ ଏକର ଜମି ନେଇଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ବ୍ୟାପକ ଗଛ କଟା।  ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯଦି ବିୟର ଫ୍ୟାକ୍ଟି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ତେବେ କରାଯାଉ କିନ୍ତୁ ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଶହ ଶହ ଗଛ ବଳିପକାଇବାରେ କେଉଁ ବିକାଶ ବାନା ଉଡୁଛି।

   Related Posts