Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ରାଜନୀତି ଚକ୍ରବ୍ୟୁହରେ କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ : ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଦେଇ ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାବି, ମାନୁନି ଏନ.ଏଚ୍

13/02/2019 at 7:18 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୩|୨; ଛିଣ୍ଡୁନି କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇୱେ ଅଙ୍କ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିରହିଛି ଛକାପଞ୍ଝା । ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ବସିଥିବା ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ କିଛି ଠୋସ୍ ନିଷ୍ପତି ହୋଇପାରିନି । କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇୱେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଦେଇ ଯିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଏନ.ଏଚ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।…

ରାଜନୀତି ଚକ୍ରବ୍ୟୁହରେ କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଭିତରେ ଛିଣ୍ଡୁନି ଅଙ୍କ । ୪ ଥର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ବସିଲାଣି ହେଲେ କାମ ଆଗେଇବା ଦୂରକଥା ଟେଣ୍ଡର ଫୈସଲା ହୋଇପାରୁନି । କଥା ରହିଛି ସମୁଦ୍ର କୂଳରୁ କେତେ ଦୂରରେ ଯିବ କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସମୁଦ୍ର ଉପକୂଳରୁ ଏନ୍.ଏଚ ଦୂରତା ୮ରୁ ୧୦ କିମି ରହୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି ରାଜ୍ୟ ।  

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଯେ ଏହା କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ ହୋଇଥିବାରୁ ସମୁଦ୍ର କୂଳ ଦେଇ ରାସ୍ତା ଯାଉ । କିନ୍ତୁ ଏନ.ଏଚ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଯେ, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ବିଶେଷ କରି ପୁରୀ- ସାତପଡ଼ା, କୋଣାର୍କ- ଅସ୍ତରଙ୍ଗ, ଦୀଘା-ତାଳସାରୀ ନିକଟରେ କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ ସମୂଦ୍ର କୁଳରୁ ଦୂରରେ ନନେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଏଭଳି ଛକାପଞ୍ଝା ପଛରେ ରହିଛି ରାଜନୀତି ।  ଭାରତମାଳା ପରିଯୋଜନାରେ ଓଡିଶାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଦୀଘା- ଗୋପାଳପୁର କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ ୨୦୧୭ ସୁଦ୍ଧା ସରିଥାନ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେଲେ କାଳେ ବିଜେପି ନାଁ ନେଇଯିବ ସେଥିପାଇଁ ବିଜେଡି ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରୁଛି ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି । ଏମିତିକି ବିଜେଡିର କିଛି ନେତାଙ୍କ ଜମି ଦେଇ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଯାଉନଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ ହେଉଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିଜେପି କହୁଛି । ସେପଟେ  ବିଜେଡିର ଅଭିଯୋଗ ଯେ କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ କହି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କିଛି ପୁରୁଣା ରୋଡ ଉପରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଯାହାକି ସମୁଦ୍ରଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଅଛି ।

ଦୀଘା-ଗୋପାଳପୁର କୋଷ୍ଟାଲ ହାଇ-ୱେ ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାର ଅର୍ଥନୀତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବ । କିନ୍ତୁ ବିଜେଡି-ବିଜେପିର ଦୋଷଠେଲା ରାଜନୀତି ଭିତରେ ଅଟକିଗଲା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ.

   Related Posts