Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କିଛି ଗୋଟେ ହଟଚମଟ କରିବା ଯୋଜନାରେ ଅଛି ବିଜେଡି : ଆବଶ୍ୟକ ସମର୍ଥନ ମିଳିବ କି ?

6/12/2018 at 7:16 PM

ଭୁନେଶ୍ବର ୬|୧୨: ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଯୋଜନାରେ ବିଜେଡି । ଏହା ପଛରେ ଆନ୍ତରିକତା କେତେ ଓ ବାସ୍ତବତା କଣ ତାହା ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଖୁବ୍ ଶିଘ୍ର । କିନ୍ତୁ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଏପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବାକୁ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା କରିସାରିବା ପରେ ଆଜି ସବୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ନବୀନ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ, ନବୀନ ମହିଳା ସଶକ୍ତି କରଣର ବଡ ଚମ୍ପିୟାନ ବୋଲି ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ଯୋଜନାରେ ବିଜେଡି । ଏହାକୁ ଆୟୁଧ କରି ବିଜେଡି ମହିଳା ଭୋଟର ହାତେଇବାକୁ ବଡ ଗେମ୍ ପ୍ଲାନ କରୁଥିବା ଜଣା ପଡିଗଲାଣି । ଏହାସହିତ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବି ନବୀନଙ୍କ ଛବି ଚମକାଇବା ଯୋଜନାରେ ଅଛି ଦଳ ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ନବୀନ ସିନା ଏକ ପାଖିଆ ମହିଳା ସଶକ୍ତି କରଣର ନାରା ଦେଇ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଇମେଜ୍ ମେକ୍ ଓଭର ଯୋଜନାରେ ଅଛନ୍ତି । ହେଲେ ବିଜେଡିକୁ ଆବଶ୍ୟକ ସମର୍ଥନ ମିଳିବ କି ନାହିଁ ତାକୁ ନେଇ ବିରାଟ ପ୍ରଶ୍ନ ଛିଡା ହୋଇଛି । କାରଣ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉ କି ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣ, ସବୁଠି ନବୀନ ନିଜ ଷ୍ଟାଇଲରେ ରାସ୍ତା ଆପଣେଇଛନ୍ତି । ବିମୁଦ୍ରିକରଣ ବେଳେ ମମତା ବାନାର୍ଜିଙ୍କ ସହ ଯାଇ ନାହାଁନ୍ତି କି ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚନ୍ଦ୍ର ବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କୁ ଧରାଛୁଆଁ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଠାରୁ ସମଦୂରତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା କଥା କହି ଏହି ଦୁଇଦଳ ପ୍ରତି କେତେବେଳେ ଗରମ ତ କେତେବେଳେ ନରମ ଭାବ ପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ନବୀନଙ୍କୁ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହଯୋଗର ହାତ ଯେ ମିଳିଯିବ ତାହା କହିବା ମୁସ୍କିଲ । ଯାହାକୁ ବିରୋଧି କହୁଛନ୍ତି ଇଲେକ୍ସନ ଷ୍ଟଣ୍ଟ । ଯଦି ନବୀନ ମହିଳାଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ କଥା କହୁଛନ୍ତି ତାହାଲେ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛି ।

ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କିଛି ଗୋଟେ ହଟଚମଟ କରିବା ଯୋଜନାରେ ଅଛି ବିଜେଡି । ସେ ଅହିଂସାକୁ ସମ୍ବିଧାନର ମୁଖବନ୍ଧରେ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉ କି ମହିଳାଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସବୁଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ହେଉ । ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଯେ ଅଧିକ ଚର୍ଚାରେ ରୁହାଯାଇ ପାରେ ସେଥିପାଇଁ ପୁରା ଦମ୍ ରେ ମାତିଛି ବିଜେଡି ।

   Related Posts