Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଜୋର୍ ଧରିଲା ରାଜନୀତି: କେବଳ ନିର୍ବାଚନୀ ଷ୍ଟଣ୍ଟ କହିଲେ ବିରୋଧୀ

21/11/2018 at 7:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୧|୧୧: ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଜୋର୍ ଧରିଲା ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି । କାଲି ସିନା ବିଧାନସଭାରେ ଏନେଇ ଆସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପାରିତ କରିଦେଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଯେ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେବା ମୁସ୍କିଲ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଲ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ୍ ହୋଇ ପାରିନି ଓଡ଼ିଶା କଥା ଶୁଣିବ ବା କିଏ ? କିନ୍ତୁ ଏହା କରି ବିଜେଡି, ମହିଳା ଭୋଟ ହାତେଇବା ଯୋଜନାରେ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଆହ୍ୱାନ ।

ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେଡି ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲା, ତାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ଗରମ । ଏହା ପଲିଟିକାଲ ଷ୍ଟଣ୍ଟ ନା ଏହା ପଛରେ ଆନ୍ତାରିକତା ଅଛି, ସେନେଇ ବିରେ।ଧୀ ଉଠାଇଲେଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ସଂସଦରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇପାରି ନଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାରେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆକାରରେ ପାସ୍ କରାଇବା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଗନ୍ଧ ବାରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ସୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡିର ଏହା ଚାଲ୍ ବୋଲି ସେମାନେ କହୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେଡିକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ।

ବିରୋଧୀଙ୍କ କହିବା କଥା, ୨୦୦୯ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିଜେଡି, ଲୋକସଭା ପାଇଁ ଜଣେ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ୨୦୧୪ରେ ଦଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ୧୫ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛି଼ଡା କରିଥିଲା ପ୍ରତିଶତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ପ୍ରତିଶତ ବି ହେଉନି ତେଣୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ କହିବା ସ୍ବାଭାବିକ । ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ ମହିଳା  ସଶକ୍ତିକରଣର ପାଠ ପଢ଼ାଉଛି । ଦଳ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନକୁ ଉଦାହରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମହିଳା ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି ।

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଆରଜେଡି ଭଳି କିଛି ଦଳ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ ଭଲ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉଠାଇଛି । ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଆଇନକୁ ଆସିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁ । ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଲେଖାଏଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇ ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନରେ ଛିଡ଼ା କରାଉ ।

   Related Posts