Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଜୋର୍ ଧରିଲା ରାଜନୀତି: କେବଳ ନିର୍ବାଚନୀ ଷ୍ଟଣ୍ଟ କହିଲେ ବିରୋଧୀ

21/11/2018 at 7:17 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୧|୧୧: ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଜୋର୍ ଧରିଲା ରାଜନୈତିକ ବୟାନବାଜି । କାଲି ସିନା ବିଧାନସଭାରେ ଏନେଇ ଆସିଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପାରିତ କରିଦେଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଯେ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେବା ମୁସ୍କିଲ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । ଯେତେବେଳେ ଏହି ବିଲ ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ୍ ହୋଇ ପାରିନି ଓଡ଼ିଶା କଥା ଶୁଣିବ ବା କିଏ ? କିନ୍ତୁ ଏହା କରି ବିଜେଡି, ମହିଳା ଭୋଟ ହାତେଇବା ଯୋଜନାରେ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଆହ୍ୱାନ ।

ବିଧାନସଭା ଓ ଲୋକସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେଡି ଯେଉଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଲା, ତାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ଗରମ । ଏହା ପଲିଟିକାଲ ଷ୍ଟଣ୍ଟ ନା ଏହା ପଛରେ ଆନ୍ତାରିକତା ଅଛି, ସେନେଇ ବିରେ।ଧୀ ଉଠାଇଲେଣି ପ୍ରଶ୍ନ । ସଂସଦରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇପାରି ନଥିବା ବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାରେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆକାରରେ ପାସ୍ କରାଇବା ପଛରେ ରାଜନୈତିକ ଗନ୍ଧ ବାରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ । ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ସୁଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡିର ଏହା ଚାଲ୍ ବୋଲି ସେମାନେ କହୁଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେଡିକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ।

ବିରୋଧୀଙ୍କ କହିବା କଥା, ୨୦୦୯ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ବିଜେଡି, ଲୋକସଭା ପାଇଁ ଜଣେ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ୨୦୧୪ରେ ଦଳ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ୧୫ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛି଼ଡା କରିଥିଲା ପ୍ରତିଶତ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ପ୍ରତିଶତ ବି ହେଉନି ତେଣୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ କହିବା ସ୍ବାଭାବିକ । ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ ମହିଳା  ସଶକ୍ତିକରଣର ପାଠ ପଢ଼ାଉଛି । ଦଳ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନକୁ ଉଦାହରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ମହିଳା ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି ।

ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଆରଜେଡି ଭଳି କିଛି ଦଳ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି । ବିଜେଡି କିନ୍ତୁ ଭଲ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉଠାଇଛି । ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି, ଆଇନକୁ ଆସିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁ । ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଲେଖାଏଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦଳ ଟିକେଟ୍ ଦେଇ ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନରେ ଛିଡ଼ା କରାଉ ।

   Related Posts