Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ ଲକଡାଉନ: ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ ରାଜନୀତି

5/04/2020 at 6:40 PM

ପାଟଣା ୦୫/୦୪ : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବିହାରରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ଥମିବା ନାଁ ନେଉନାହିଁ । ଯଦିଓ ଦଳର ନେତାମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରି ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଛନ୍ତି ତଥାପି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପରସ୍ପରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଚାଲିଛନ୍ତି |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଟକି ରହିଛି। ଏହି ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ‘ରାଜନୈତିକ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି କି ଲୋକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ ବି କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶୁଭାକାଂକ୍ଷୀ ଦର୍ଶାଇବା ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ | ସେଥିପାଇଁ କୌଣସି ଦଳ ଲକଡାଉନରେ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟରରେ ପଛରେ ପକାଇ ନାହାନ୍ତି | ସମସ୍ତ ଦଳର ନେତାମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଆକ୍ଟିଭ ଅଛନ୍ତି |

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି) ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ପୂର୍ବତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତେଜ ପ୍ରତାପ ଯାଦବ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୱିଟରରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ତେଜସ୍ୱୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ସରକାରଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି |

ତେଜସ୍ୱି ଯାଦବ ସକାଳରୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାନ୍ତି | ତେଜ ପ୍ରତାପ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଶୈଳୀରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛନ୍ତି। ଆରଜେଡି ସଭାପତି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଚାରା ମାମଲାରେ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରୁ ଟ୍ୱିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ତ୍ରୁଟି ଦର୍ଶାଉଛନ୍ତି |

ଅପରପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ କାମ କରୁଛନ୍ତି। କ୍ଷମତାରେ ଥିବାରୁ ଦଳ କର୍ମଚାରୀମାନେ କରୋନାରେ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଡ. ସଞ୍ଜୟ ଜୈସୱାଲ ନିଜେ ଅଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି |

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଉଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ରାୟ ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଫେସବୁକ ଜରିଆରେ ସରକାର ଯୋଗାଉଥିବା ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି । ଦଳର ନେତାମାନେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ କରାଯାଉଥିବା ସମର୍ଥନ ସେବାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରୁଛନ୍ତି | ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ଦେବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି । ସେ ଦିନକୁ ଦୁଇରୁ ତିନୋଟି ଟ୍ୱିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି।

ଅପରପକ୍ଷରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ବିହାରର ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରୁ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନେ ସିଧାସଳଖ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଏକମାତ୍ର ମାଧ୍ୟମ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ |

ଆରଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ମିତ୍ରୁଞ୍ଜୟ ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗରେ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟରରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ଆଜିକାଲି ଆରଜେଡି ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଜରିଆରେ କର୍ମୀଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଉଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଏପଟେ ଜନତା ଦଳ (ୟୁନାଇଟେଡ୍) ମୁଖ୍ୟ ନୀତୀଶ କୁମାର ଟ୍ୱିଟରରେ ସେତେଟା ସକ୍ରିୟ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ବହୁ ନେତା ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ଲୋକସଭାର ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ତଥା ସାଂସଦ ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ ମଧ୍ୟ ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ଜରିଆରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର କଥା ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts