Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଚୀନ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ଭାରତକୁ ସାଥ୍ ଦେବେ POK, ଗିଲଗିଟ ଓ ବାଲତିସ୍ତାନରର ଲୋକେ

26/06/2020 at 6:54 PM

ଗ୍ଲାସଗୋ ୨୬।୬:  ପୂର୍ବ ଲଦ୍ଦାଖ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ନେଇ ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିଛି। ଗ୍ଲାସଗୋରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିବା ପିଓକେ ପଲିଟାଲ ଆକ୍ଟିଭିଷ୍ଟ ଅମଜାଦ୍ ଆୟୁବ ମିର୍ଜା ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଆମେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଲଢିବୁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମିର୍ଜା ପିଓକେ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୀରପୁରର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା। ତେବେ ଭାରତ ହାତରୁ ଅଞ୍ଚଳ ପୃଥକ ହେବା ପରଠାରୁ ପରିବାର ସହ ଗ୍ଲାସଗୋରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି।

ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋସକୁ ସେ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ହେଲା ପିଓକେ, ଗିଲଗିଟ, ବାଲିତିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଦେଶରୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ପୃଥକ କରିଦିଆଯାଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ହେଲା ତେବେ ଭାରତୀୟ ଲୋକେ ଭାରତ ସହ କାନ୍ଧକୁ କାନ୍ଧ ମିଳାଇ ଚୀନ୍‌ ଓ ମିତ୍ର ରାଷ୍ଚ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗ୍ରାମ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମିସି ପିଓକେ ସମେତ ଗିଲଗିଟ ଓ ବାଲତିସ୍ତାନ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଭ୍ରମରେ ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଭାରତର ଯିଏ ଶତ୍ରୁ ସେ ପିଓକେ, ଗିଲଗିତ ଓ ବାଲତିସ୍ତାନର ମଧ୍ୟ ଶତ୍ରୁ। ଏଠାକାର ଲୋକେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାରଣାରେ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିଲାଗି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସାମାନ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ମିର୍ଜା କହିଛନ୍ତି। ଗତ ୧୫ ତାରିଖ ଦିନ ଗଲୱାନ୍‌ ଘାଟିରେ ଚୀନ୍‌ ସେନା ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଚୀନର ମସ୍ତବଡ ଭୁଲ ବୋଲି ମିର୍ଜା କହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ତାକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ ବୋଲି ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରି ନିଜର ନୀତି ସମୀକ୍ଷା କରୁଛି। ଭାରତ, ତାଇୱାନ୍‌, ମାଲେସିଆ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ଫିଲପାଇନ୍ସ ଆଦି ଦେଶଙ୍କ ଲାଗି ଚୀନ୍‌ ଏବେ ବିପଦ ହୋଇ  ଉଭା ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଆମେରିକା ଏବେ ତାର ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ବୈଶ୍ୱିକ ସ୍ତରରେ ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ୟୁଏସ୍ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଅଫ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ମାଇକ୍ ପମ୍ପେୟୋ ଗୁରୁବାର ବ୍ରସେଲସ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts