Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୦୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ମେ’ ୧୩ରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଆଜି ରାତି ୮ରେ ପିଏମ୍‌ ମୋଦୀଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଥାନାରେ ମାମଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ୩ଦିନ ପରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପାତାଳୀ ନଦୀକୁ ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଉଦଳା : ବାଇକ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଟ୍ରାକ୍ଟର ନେଇ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଏସଟିଏଫ ପଞ୍ଝାରେ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଚାଲାଣକାରୀ, ୧୨ କିଲୋ ଓଜନର ଜୀବନ୍ତ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ସହ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ରେଳ ଧାରଣାରୁ କିନ୍ନରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଯୁବକଙ୍କ ସହ ଥିଲା ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ‘ଶିବଶମ୍ଭୁ’, ୧୦ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ବେଳେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ରୂପା ଗହଣା ଲୁଟ୍, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ବେଳେ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାକୁ ଜେବର ବିମାନ ବନ୍ଦର ସହ ସଂଯୁକ୍ତ କରିବ ଚାଳକ ବିହୀନ pod taxi, ମିଳିବ ସମସ୍ୟା ମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରାର ଅନୁଭବ

4/03/2021 at 6:34 PM

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ୪।୩: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଜେବରରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ସହ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାକୁ ଚାଳକ ବିହୀନ ପୋଡ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଦ୍ୱାରା ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବ। ପାଶ୍ଟାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ପୋଡ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏଥିରେ ଥରକରେ ୪ରୁ ୬ ଜଣ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ବେଳେ ଚାଳକ ନଥାଏ। ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରାର ଅନୁଭବ ଦେବାରେ ଏହି ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବେଶ୍ ସୁରକ୍ଷିତ ମଧ୍ୟ।

ଜେବର ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଧିରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ଲାଗି ଆମ ପାଖରେ ଏବେ ମେଟ୍ରୋ ସୁବିଧା ଅଛି। ତେବେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିମାନ ବନ୍ଦର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୨୫ କିଲୋମିଟର କେବଳ ସଡ଼କ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିହେବ। ଏଥିରେ ପୋଡ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଯଦି ଉପଯୋଗକୁ ଆସେ ଲୋକେ ବେଶ୍ ସୁରଖୁରୁରେ ସମସ୍ୟାମୁକ୍ତ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପୋଡ ଟ୍ୟାକ୍ସି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ପ୍ରତି କିଲୋମିଟର ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁମାନ ପ୍ରାୟ ୫୦ରୁ ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଏଣୁ ପୁରା ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ୧,୨୫୦ରୁ ୧ହଜାର ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ପଡିବ।  ଯମୁନା ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ଔଦ୍ୟୋଗିକ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ୱାଇଇଆଇଡିଏ) ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ରେଲ କର୍ପୋରେସନ (ଡିଏମଆରସି) ଦ୍ୱାରା କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ଏଥିଲାଗି ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ (ଡିପିଆର) ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଜେବରରେ କେବଳ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନୁହେଁ ଫିଲ୍ମ ସିଟିର ମଧ୍ୟ ପରିକଳ୍ପନା ରହିଛି। ଏଣୁ ପୋଡ ଟ୍ୟାକ୍ସି ସେବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଲାଗି ବେଶ ସହାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ୱାଇଇଆଇଡିଏ  ସିଇଓ ଅରୁଣବୀର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts