Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟଳିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ, ଅଳ୍ପକେ ମରଣ ମୁହଁରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀ ଓ ସ୍କୁଟି ଚାଳକ : ସିସିଟିଭିରେ ଛାତିଥରା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୨୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୯୧୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୦ ମୃତ
  • ||
  • ହଠାତ ହେଲା ବରଫ ଝଡ, ପବ୍‌ରେ ଫସିଗଲେ ୬୧ ଗ୍ରାହକ : ୩ ଦିନ ପରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ମା’ ସୁରେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ନେଇଗଲେ ଦେବୀଙ୍କ ରୁପା ମୁକୁଟ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା, ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଶାସକ ଓ ବିରୋଧି
  • ||
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ୱାଦ’, ୪ ତାରିଖରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁରରେ ‘ସାଗର କବଚ ଓଡି-୨୧’, ସମରାଭ୍ୟାସରେ ସାମିଲ ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଓ ମେରାଇନ୍ ପୋଲିସ
  • ||

ପକେଟ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର୍: ଓଜନ ମାତ୍ର ୨୫୦ ଗ୍ରାମ୍, ମୋବାଇଲ୍ ଚାର୍ଜରରେ ହେବ ଚାର୍ଜ

17/06/2021 at 2:50 PM

କୋଲକାତା ୧୭/୦୬ : କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଅକ୍ସିଜେନ ଅଭାବର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ରୋଗୀମାନେ ମୌଳିକ ସୁବିଧାର ଅଭାବ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବାର ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଫଟୋ-ଭିଡିଓଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜଧାନୀ କୋଲକାତାର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରାମେନ୍ଦ୍ର ଲାଲ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏକ ବିଶେଷ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଏକ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ଓଜନ ମାତ୍ର ୨୫୦ ଗ୍ରାମ।

ଏହି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବ୍ୟାଟେରୀ ଚଳିତ। ଏହି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସବୁ ବୟସର ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହାକୁ ମୋବାଇଲ୍ ଚାର୍ଜରରେ ଚାର୍ଜ କରି ଆଠ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏକ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମନକୁ ଏହି ବିଚାର ଆସିଥିଲା। ସେ ସୁସ୍ଥ ହେବାପରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୨୦ ଦିନର ପରିଶ୍ରମ ପରେ ସେ ଏକ ପକେଟ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଡିଭାଇସରେ ଦୁଇଟି ପାର୍ଟ୍ସ ଅଛି। ଗୋଟିଏ ପାୱାର ୟୁନିଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ୟୁନିଟ୍ ମାଉଥପିସ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ। ଥରେ ବଟନ୍ ଦବାଇ ପାୱାର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବାହାର ବାୟୁ ଟାଣି ଏହାକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଏକ ଅଲ୍ଟ୍ରା ଭାଓଲେଟ ଚାମ୍ବର ଦେଇ ଯାଇଥାଏ। ଏହା ପରେ ସଫା ହୋଇଥିବା ବାୟୁ ମାଉଥପିସରେ ପହଞ୍ଚେ।


ଡ.ମୁଖାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦିଓ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଡ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି UV ଚାମ୍ବର ବାୟୁକୁ ସଫା କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜୀବାଣୁମୁକ୍ତ କରିବ। ଏହି ଡିଭାଇସରେ ଏକ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନାବ୍ ଅଛି ଯାହା ଅକ୍ସିଜେନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପକେଟ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶ୍ୱାସ ପୀଡିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ।

ରାମେନ୍ଦ୍ର ଲାଲ ମୁଖାର୍ଜୀ ପେସାରେ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର। ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରରେ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅନେକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ପକେଟ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ଆବିଷ୍କାର ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବବୋଲି ତାଙ୍କର ଭରସା।

   Related Posts