Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଡ଼ିସେମ୍ବର ୨୫ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦଘାଟନ କରିବେ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ପୋଲ

5/12/2018 at 7:54 PM

ଦିବ୍ରୁଗଡ଼;୫/୧୨- ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ପୋଲ ବୋଗିବେଲକୁ  ୨୫ଡ଼ିସେମ୍ବରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜାତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ । ଆସାମ ଦିବ୍ରୁଗଡ଼ରୁ ଅରୁଣାଚଂଳ ପ୍ରଦେଶର ପଶିଘାଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ରେଳବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଏହି ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପୋଲର ଲମ୍ବ ୪.୯କି.ମି ଓ ଏହା ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ଠାରୁ ୩୨ମିଟର ଉଚ୍ଚରେ ଅଛି । ଏହି ପୋଲ ଏସିଆ ମହାଦେଶର ଦ୍ଵିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ପୋଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ଅଟେ । ଏହି ପୋଲତଳେ ମଧ୍ୟ ୨ଲେନର ରେଳପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବଗୌଡ଼ା ଥିବା ସମୟରେ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଏହି ପୋଲର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏହାର କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା । ୨୦୦୨ ମସିହାରେ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ପୋଲର ନିର୍ମାଣ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ସରିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଏଁ ଉଦଘାଟନ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା ।

ଏହି ପୋଲ ସେନାବାହିନୀକୁ ସ୍ଥଳପଥରେ ଯୋଗାଯୋଗ ଓ ପରିବହନ ପାଇଁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ଅରୁଣାଂଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଚାଇନା ସୀମାରେ ହୋଇଥିବାରୁ ଅତି ସଂବେଦନଶୀଳ ଅଂଚଳ ଅଟେ । ପୂର୍ବରୁ ସେନାବାହିନୀ ସୀମା ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲା ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଦିବ୍ରୁଗଡ଼ରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଗଲା । ପୂର୍ବରୁ ଦିବ୍ରୁଗଡ଼ରୁ ଭାୟା ଗୌହାଟି ଦେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ପହଂଚିବାକୁ ୩୭ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହି ପୋଲ ଉଦଘାଟନ ପରେ ମାତ୍ର ୩ଘଣ୍ଟାରେ ଦିଲ୍ଲୀ

   Related Posts