Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତୁର୍କୀ ଗସ୍ତ ସ୍ଥଗିତ

20/10/2019 at 11:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତୁର୍କୀ ଗସ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର। ଗତ ମାସରେ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେସିପ୍  ଟାୟିପ୍  ଏର୍ଡୋଗାନ୍  ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମୋଦି ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଆଉ ତୁର୍କୀ ଯିବେନି । ଗତ ଜୁନ୍ ରେ ଓସାକାଠାରେ ଏର୍ଡୋଗାନ୍ ଙ୍କୁ ମୋଦି ଭେଟିବା ସହ ତୁର୍କୀ ଯିବେ ବୋଲି କଥା ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ତୁର୍କୀ ସହ ହେବାକୁ ଥିବା ଏକ ଯୁଦ୍ଧଜାହଜ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଉ ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହିଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ଯୋଗେ ଭାରତୀୟ ନୌବାହିନୀ ପାଇଁ ତୁର୍କୀ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ କରିଥା’ନ୍ତା ।

ମୋଦିଙ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନଥିବା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତୁର୍କୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହି ଗସ୍ତ ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି। win() ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ତୁର୍କୀ ଗସ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଭାରତ ସରକାର। ଗତ ମାସରେ କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ତୁର୍କୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରେସିପ୍  ଟାୟିପ୍  ଏର୍ଡୋଗାନ୍  ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଦେଇଥିବା ଭାଷଣକୁ ନେଇ ଭାରତ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ମୋଦି ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଆଉ ତୁର୍କୀ ଯିବେନି । ଗତ ଜୁନ୍ ରେ ଓସାକାଠାରେ ଏର୍ଡୋଗାନ୍ ଙ୍କୁ ମୋଦି ଭେଟିବା ସହ ତୁର୍କୀ ଯିବେ ବୋଲି କଥା ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ତୁର୍କୀ ସହ ହେବାକୁ ଥିବା ଏକ ଯୁଦ୍ଧଜାହଜ ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଉ ବାସ୍ତବ ରୂପ ନେବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହିଁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ଯୋଗେ ଭାରତୀୟ ନୌବାହିନୀ ପାଇଁ ତୁର୍କୀ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ କରିଥା’ନ୍ତା । ମୋଦିଙ୍କର ଏହି ଗସ୍ତ ନେଇ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନଥିବା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତୁର୍କୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି, ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହି ଗସ୍ତ ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ଅଛନ୍ତି।

   Related Posts