Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଞ୍ଜେଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ ! ଜର୍ମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଖୁବ୍ କମ ଭୋଟରେ ହାରିଲା ମାର୍କେଲଙ୍କ ପାର୍ଟି, କ୍ଷମତା ଡୋର ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସଙ୍କ ହାତକୁ ଯିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ହୋଇନି ବେଶୀ ପବନ, କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା : SRC
  • ||
  • କାଲିମେଳା : ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଛି ୨ରୁ ୩ଫୁଟ ବର୍ଷାଜଳ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ବରେ ଅଟକିଛି ଯାନବାହାନ
  • ||
  • ମୋହନା : ଗଜପତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଲା ‘ଗୁଲାବ’, ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ : ୪୦ ତମ ଲିଗ୍‌ ମୁକାବିଲାରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଓ ରାଜସ୍ଥାନ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ବଣୁଆ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ, ମଞ୍ଚାରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧସିଲା ମାଟି ଅତଡା, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବାତ୍ୟାରୁ ଗଭୀର ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ‘ଗୁଲାବ’, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଲାଗି ରହିଛି ବର୍ଷା
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ‘ଗୁଲାବ’ ପ୍ରଭାବ : ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଗଛ ପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ବୈତରଣୀ ପଠାରେ ଚରୁଥିଲେ ମଇଁଷି, ପାଣି ଭିତରକୁ ଟାଣିନେଲା କୁମ୍ଭୀର : ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ
  • ||

ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କ୍ଷମାଯାଚନା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

4/09/2019 at 6:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ନିସର୍ତ୍ତ କ୍ଷମାଯାଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଶାସନକାଳରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କୌଣସି ଭୁଲଚୁକ୍ କି ତ୍ରୁଟି ଲାଗି ନେୁହେଁ ଜୈନ ଧର୍ମର ‘ ପର୍ୟୁଷଣ ପର୍ବ ’ ଉପଲକ୍ଷେ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ରେ ‘ମିଚ୍ଛାମୀ ଦୁକ୍କଡମ’ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ ସବୁ ତ୍ରୁଟିର ମାର୍ଜନା ଲାଗି ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଜୈନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କର ସାମ୍ବତ୍ସରିକ ଉତ୍ସବ ପର୍ୟୁଷଣ ପର୍ବର ଉଦଯାପନ ଦିବସକୁ ମିଚ୍ଛାମୀ ଦୁକ୍କଡମ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ଦିଲ୍ଲୀ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗଦେଇ  ଦେଶ ସମେତ ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ‘ମିଚ୍ଛାମୀ ଦୁକ୍କଡମ’ ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତି ।

ଜୈନ ଧର୍ମାନୁସାରେ ଆମ ଦ୍ୱାରା ଜାଣତ ବା ଅଜାଣତରେ ଅନେକ ଭୁଲ ତ୍ରୁଟି ହୋଇଥାଏ। ଏଣୁ କ୍ଷମା ଯାଚନା ନିମନ୍ତେ ଏହି ସାମ୍ବତ୍ସରିକ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପର୍ବ ଅବସରରେ ସର୍ବ ଦୋଷ ମାର୍ଜନ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜୈନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜକ ଜୈନଧର୍ମାବଲମ୍ବି ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ମିଚ୍ଛାମୀ ଦୁକ୍କଡମ କରିଥିବା ବେଳେ ସ୍ଥାନକବାସୀମାନେ ଏହାର ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜୈନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କୁ ପର୍ୟୁଷଣ ପର୍ବର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜ୍ଞାପନ କରି ଏହି ପର୍ବ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୟାଳୁ ଓ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ସମାଜରେ ଭାତୃତ୍ୱଭାବ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ପର୍ବ ଆମକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ମୋଦି ବାର୍ତ୍ତାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ବେଳେ ଆତ୍ମା ଦ୍ୱାରା ଆତ୍ମାକୁ ଅନୁଭବ କରିବାର ବିଚାର ଉଦ୍ରେକ କରାଇଥାଏ ବୋଲି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts