Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

୧୫୧ ଇଞ୍ଚର ‘ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ପିସ୍’ର ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, କହିଲେ- ଜୈନ ଗୁରୁ ବଲ୍ଲଭଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଅନାବରଣ କରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଲି

16/11/2020 at 5:53 PM

ପାଲି ୧୬।୧୧: ରାଜସ୍ଥାନର ପାଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ସୋମବାର ଦିନଟି ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦିନ ୧୨ଟାରେ ପାଲି ଜିଲ୍ଲାର ଜେତପୁରାରେ ନିର୍ମିତ ୧୫୧ ଇଞ୍ଚ ଉଚ୍ଚତା ଗୁରୁ ବଲ୍ଲଭଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତୀମା ବିମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଖାସ୍ କଥା ଏହା ଯେ, ଏହି ପ୍ରତୀମାର ନାମ ‘ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ପିସ୍‌’ ଦିଆଯାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରୀ ଆତ୍ମ ବଲ୍ଲଭ ଜୈନ ମହାସଂଘ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଜେତପୁରାର ଶ୍ରୀ ବିଜୟ ବଲ୍ଲଭଙ୍କ ୧୫୧ତମ ଜନ୍ମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ମୂର୍ତ୍ତିର ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶ ଓ ସମାଜକୁ ସମ୍ଵୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଗୁରୁ ବଲ୍ଲଭଙ୍କ ଜୀବନି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କଥା ରଖିଛନ୍ତି। ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସମୟରେ ଅନେକ ଜୈନ ସନ୍ଥ ଏବଂ ସମାଜସେବୀ ଜେତପୁରାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ୧୮୭୦-୧୯୫୪ ସମୟରେ ଜୈନ ସନ୍ଥ ଗୁରୁ ବଲ୍ଲଭ ଭଗବାନ ମହାବୀରଙ୍କ ସନ୍ଦେଶର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ନିଃସ୍ଵାର୍ଥ ଓ ସମର୍ପିତ ଭାବରେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜନତାଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ, ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରସାର ଓ ସାମାଜିକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ଵାସର ବିନାଶ ପାଇଁ ଅକଥ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜର ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି, ମୋର ସୌଭାଗ୍ୟ ଯେ ଦେଶ ମୋତେ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଉଚ୍ଚ ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ୟୁନିଟିର ଲୋକାର୍ପଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲା। ଆଜି ମୋତେ ଜୈନାଚାର୍ଯ୍ୟ ବିଜୟ ବଲ୍ଲଭ ଜୀଙ୍କ ‘ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ପିସ୍‌’ର ଉନ୍ମୋଚନର ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଛି। ମୁଁ ବିଶ୍ଵାସ କରୁଛି ଯେ ‘ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ପିସ୍‌’  ବିଶ୍ଵରେ ଶାନ୍ତି, ଅହିଂସା ଓ ସେବାର ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ପାଲଟିବ।

   Related Posts