Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ : ସାରାଦୁନିଆ ଏବେ ଭାରତକୁ ଦେଖୁଛି, ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ସେବାର ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଶକ୍ତି

7/05/2020 at 9:19 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭।୦୫ : ସାରା ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ଆଗ ଧାଡିରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛି । ଆଜି ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଦୁନିଆର ଅନେକ ବଡ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମାନବିକତାର ସେବା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋ ପ୍ରମାଣ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥର ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ। ଦୁନିଆ କଠିନ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ତୁମ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ମୋର ସୈଭାଗ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ। ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରି ଭାରତ ଆଜି ବିଶ୍ୱକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହା ଦେଶରେ ହେଉ କିମ୍ବା ବିଦେଶରେ, ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । କୌଣସି ସ୍ୱାର୍ଥପରତା ବିନା ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି। ଆମକୁ ନିଜକୁ, ଆମ ପରିବାରକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ହେଉଛି ସମସ୍ତଙ୍କର ଧର୍ମ । ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ନିରନ୍ତର ସେବା ହେବା ଉଚିତ୍ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟାଭାବ ରହିବା ଜରୁରୀ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୁଦ୍ଧ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମିତ ନୁହଁନ୍ତି। ମାନବିକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଅନ୍ତି । ଆଜି ଅବଶ୍ୟ ସମାଜର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଆଜି ମଧ୍ୟ ସମାନ ରହିଛି। ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ତାଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଅଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ, ବିଶ୍ରେ ନିଜ ନିଜ ଉପାୟରେ ସେବା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ। ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ସେବା କରୁଛନ୍ତି। ମାନବିକତାର ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଆଜି ଦୁନିଆରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି, ଏପରି ସମୟରେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts