Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ : ସାରାଦୁନିଆ ଏବେ ଭାରତକୁ ଦେଖୁଛି, ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ସେବାର ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଶକ୍ତି

7/05/2020 at 9:19 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭।୦୫ : ସାରା ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ଆଗ ଧାଡିରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରୁଛି । ଆଜି ବୁଦ୍ଧ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଦୁନିଆର ଅନେକ ବଡ ନେତା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ମାନବିକତାର ସେବା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋ ପ୍ରମାଣ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଥର ପରିସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ। ଦୁନିଆ କଠିନ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ତୁମ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ମୋର ସୈଭାଗ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ। ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରି ଭାରତ ଆଜି ବିଶ୍ୱକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ଏହା ଦେଶରେ ହେଉ କିମ୍ବା ବିଦେଶରେ, ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । କୌଣସି ସ୍ୱାର୍ଥପରତା ବିନା ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି। ଆମକୁ ନିଜକୁ, ଆମ ପରିବାରକୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ହେଉଛି ସମସ୍ତଙ୍କର ଧର୍ମ । ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ନିରନ୍ତର ସେବା ହେବା ଉଚିତ୍ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟାଭାବ ରହିବା ଜରୁରୀ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୁଦ୍ଧ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୀମିତ ନୁହଁନ୍ତି। ମାନବିକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଅନ୍ତି । ଆଜି ଅବଶ୍ୟ ସମାଜର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତା ଆଜି ମଧ୍ୟ ସମାନ ରହିଛି। ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ତାଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ଅଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ, ବିଶ୍ରେ ନିଜ ନିଜ ଉପାୟରେ ସେବା କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ରାସ୍ତାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ। ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ସେବା କରୁଛନ୍ତି। ମାନବିକତାର ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଆଜି ଦୁନିଆରେ ଅଶାନ୍ତି ଦେଖାଦେଇଛି, ଏପରି ସମୟରେ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts