Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୮୭୧ ମୃତ
  • ||
  • ବଜେଟ ପୂର୍ବରୁ ହେବନି ହାଲୁଆ ଉତ୍ସବ, ଏଥର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନରେ ମିଳିବ ସବୁ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଧାନବସ୍ତା ଚୋରି ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୨ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧିଦେଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ର ପୁନଃ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଦାବି କଲା ଓଡିଶା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ମଞ୍ଚ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ନାଳରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା କରି ପାଣିରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୪୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୪୧୦୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର ଓ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମେୟର ପଦବୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ, କଟକ ପଦବୀ ଅଣସଂରକ୍ଷିତ
  • ||
  • ମୋରଡା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା ସ୍କର୍ପିଓ, ୪ ଗୁରୁତର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପୁଣି ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍ ଆରମ୍ଭ : ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୮ଏକର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||

ବର୍ଷ ଓ ଦଶକର ପ୍ରଥମ ‘ମନକି ବାତ୍’ କଲେ ମୋଦି, ଜାଣନ୍ତୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି କ’ଣ?

26/01/2020 at 6:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୧ : ରବିବାର ୭୧ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲୋକପ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମନକି ବାତ୍’ ରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପର୍ବର ଅନେକ ଅନେକ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜ୍ଞାପନ କରିବା ସହ ୨୦୨୦ର ଏହା ପ୍ରଥମ ମନକି ବାତ୍ ମିଳନ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ମୋଦି ଚଳିତବର୍ଷର ଏହା ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦଶକର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୋଲି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକଳ୍ପର ଭାବନା ଉଦ୍ରେକ କରୁଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦିନ, ମାସ ବର୍ଷ ବଦଳୁଥିବା ବେଳେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମନରେ କିଛି କରିବା ଲାଗି ଏବେ ସଂକଳ୍ପ ଉଦ୍ରେକ ହେଉଥିବାର କହିଥିଲେ। ଦେଶପାଇଁ କିଛି କରିଦେଖାଇବା ଲାଗି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ସବୁବେଳେ ଇଛା ଥାଏ ହେଲେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଏପରି ଭାବନା ପ୍ରବଳ ହେଉଥିବାର ମୋଦି ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ମନକି ବାତ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ତାଙ୍କ ମନକି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବେ ସେୟାରିଂ, ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଓ ଗ୍ରୋଇଂ ଟୁଗେଦର ଭାବନା ରଖୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି ଏବେ ଏକ ଉତ୍ତମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପରିଣତ ହେଉଥିବାର ବି କହିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଆସାମ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନର ମୋଦି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଆଗାମୀ ମାସରେ ଓଡିଶାର ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଗେମ୍ସର ପ୍ରଥମ ସିଜିନ ଆୟୋଜନ ହେଉଥିବା ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ପଦ୍ମ ପୁରସ୍କାର ଏବେ ପ୍ୟୁପିଲ୍ସ ଆୱାର୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ‘ପଦ୍ମ’ ପୁରସ୍କାର ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ମନକି ବାତ୍‌ରେ କହିଥିଲେ। ଦେଶର ଏହା ଶୀର୍ଷ ନାଗରିକତା ସମ୍ମାନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ଏଥିଲାଗି ୪୬ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆବେଦନ ମିଳିଥିଲା ମୋଦି କହିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୪ରେ ଏଥିଲାଗି ମିଳିଥିବା ଆବେଦନର ଏହା ୨୦ ଗୁଣାରୁ ବି ଅଧିକ ଥିଲା। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥା ଭାବକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ଏହା ଏବେ ପ୍ୟୁପିଲ୍ ଆୱାର୍ଡରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ।

ହିଂସା ସମାଧାନର ବାଟ ନୁହେଁ
କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆସାମରା ପୃଥକପୃଥକ ୮ଟି ମିଲିଟାଣ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା କହିଥିଲେ। ଶହ ଶହ ଲୋକେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ଆସ୍ଥା ପ୍ରକଟ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଦେଶବାସୀ ଜାଣିଲେ ଖୁସି ହେବେ ଏବେ ପୂର୍ବୋତ୍ତରରେ ଉପୁଜିଥିବା ବିଦ୍ରୋହ ଏବେ ଥମିଯାଇଛି। ଏହାର ସବୁଠୁ ବଡ କାରଣ ହେଲା ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ୟାକୁ ଶାନ୍ତିର ସହ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ସମାଧାନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ।

ଜାତୀୟ ଦିବସ ପାଳନ ଲାଗି ବିଳମ୍ବରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନକି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାଧାରଣତଃ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାଗି ରବିବାର ପ୍ରଥମ ଥର ପ୍ରସାରଣ ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ୬୧ତମ ଅଧ୍ୟାୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ବେଳେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଅଧ୍ୟାୟ ଭଳି ଏହି ଅଧ୍ୟାୟକୁ ବି ଲୋକେ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ।   

   Related Posts